اخبار سایت
با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی، چشمه‌های لیزری سبز با توان 300 میلی وات باهدف به‌کارگیری در صنایع و پردازش مواد تولید شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی؛ امین گل محمدی مدیرعامل شرکت پرتو آفرینان شفا با بیان اینکه لیزر نقش کلیدی و انکارناپذیری در تمامی جوانب زندگی مدرن بشر بر عهده دارد گفت: این لیزر یک لیزر حالت‌جامد است که ماده فعال آن کریستال Nd:YVO4 است. طول‌موج اصلی لیز دهنده در این کریستال ۱۰۶۴ نانومتر است که با استفاده از کریستال تولید هماهنگ دوم KTP  ، طول‌موج سبز ۵۳۲ نانومتر را تولید می‌کند. از طرفی دیگر برای تولید لیزر پالسی در این طول‌موج از کریستال Cr:YAG به‌عنوان Passive Q-Switch استفاده‌شده است. 

وی با بیان اینکه منبع پمپاژ در این نوع لیزرها، دیودی‌های پرتوانی است گفت: درواقع این کریستال یک جاذب اشباع‌پذیر است که با بالا رفتن شدت نور از یک حد آستانه، اجازه عبور نور را می‌دهد. وی افزود:  پیشینه توان این لیزرها MV200 تا W100 نور سبز می باشد. 
لیزر سبز ۵۳۲ نانومتر پالسی و همچنین پیوسته در زمینه‌های تحقیقاتی، پزشکی، آموزشی، آزمایشگاهی و صنعت کاربرد دارد که بعضی از مهم‌ترین کاربردها عبارت‌اند از: کاربردهای هولوگرافی، کاربرد در اسپکتروسکپی رامان، بیو پزشکی، فلورسانس، تداخل سنجی، لیزر شو، پردازش مواد ،تشخیص‌های پزشکی، جراحی‌های عمومی، حکاکی و برش‌های نازک و میکرو ماشین‌کاری اشاره کرد. 

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)