در راستای حمایت از فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های دانش‌بنیان، از محل صندوق توسعه ملی و بانک‌های عامل، تسهیلاتی به این شرکت‌ها در قالب طرح و سرمایه درگردش اعطا می‌شود.

در پی موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور، صندوق توسعه ملی و بانک‌های عامل، تسهیلاتی به منظور حمایت از فعالیت‌های اقتصادی برای ایجاد تولید و اشتغال به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص داده است. این تسهیلات در قالب طرح و سرمایه درگردش به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود.

 

این تسهیلات در حوزه‌های صنعت و معدن، صنایع تبدیلی و تکمیلی و آب و کشاورزی به صورت تلفیقی از منابع داخلی بانک‌های عامل و صندوق توسعه ملی اعطا می‌شود. همچنین نرخ سود این تسهیلات در حوزه آب و کشاورزی 14درصد و در حوزه صنعت و معدن و صنایع تبدیلی و تکمیلی 15درصد است. دوره بازپرداخت تسهیلات فوق برای سرمایه در گردش، یک سال و برای طرح، 7 سال است. فهرست بانک‌های عامل که تسهیلات فوق را ارائه می‌دهند به شرح جدول ذیل هستند:

 

 

شرکت‌های دانش­‌بنیان متقاضی می­‌توانند برای استفاده از تسهیلات مذکور، به یکی از شعب بانک‌های عامل مراجعه و درخواست خود را ارسال نمایند.

 

شرایط عمومی شرکت‌ها برای استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی:

- پرداخت تسهیلات به مؤسسات و شرکت‌هایی مجاز است که حداقل هشتاد درصد سهام یا سهم‌الشرکه آنها مستقیم و یا با    واسطه اشخاص حقوقی، متعلق به اشخاص حقیقی باشد.

- به اشخاص حقوقی و بنگاه‌های اقتصادی که صرف‌نظر از نوع مالکیت، بیش از بیست درصد اعضاء هیأت مدیره آنها توسط مقامات دولتی تعیین می‌شوند تسهیلات تعلق نمی‌گیرد.

- اعطای تسهیلات به اشخاص حقوقی مجاز مشروط به آن است که نسبت حقوق صاحبان سهام به مجموع دارایی‌های شرکت (نسبت مالکانه) در زمان تسلیم درخواست به بانک عامل و هر مقطع زمانی از بیست درصد کمتر نباشد.

 

کلمات کلیدی : تسهیلات,شرکت دانش بنیان

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha