از کسب و کارهای داده‌های زیستی توسط مرکز راهبردی فناوری‌های همگرای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می‌شود

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در قرن بیست‌‌‌ویک، داده‌‌ها همان نقش حیاتی را دارند که در قرن بیستم نفت بازی می‌کرد. داده‏‌های زیستی و به طور ویژه داده‌های ژنتیکی یکی از دسته‌های نوظهور کلان‌داده‌ها به شمار می‌آیند. این داده‌‏ها کاربردهای فراوانی دارند و به همین دلیل کسب‏‌وکارهای زیادی حول آن‏ها شکل گرفته یا در حال شکل‏ گیری است.


در این راستا فراخوان «حمایت از کسب و کارهای داده‌های زیستی» به طور مشترک توسط مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست ‏فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز همکاری‏‌های تحول و پیشرفت منتشر شد. این اقدام  فرصتی برای حمایت از تجاری ‌سازی طرح‌های مبتنی بر داده‌های زیستی در کشور فراهم می کند. بر این اساس از فرآیند توسعه محصول و ایجاد کسب‏‌وکار طرح‏‌هایی که یک نمونه اولیه داشته باشند، حمایت می شود. همچنین تحقق به‌هم‌رسانی بازیگران فعال این حوزه برای توسعه و فروش یک محصول (کالا یا خدمت) یکی از اهداف اصلی انتشار این فراخوان است.

 

next-generation-sequencing


محورهای فراخوان

بر این اساس، حمایت از کسب‌‏و‌کارهای داده‌های زیستی در این مرحله شامل زنجیره ارزش داده‏ های نسل جدید توالی ‏یابی و ریزآرایه است. همچنین محورهای فراخوان شامل کیت ‏ها و مواد مصرفی، نرم‏ افزارهای مورد نیاز در پایگاه داده و همچنین کسب‏ وکارهای مبتنی بر تحلیل داده‏ های نسل جدید توالی‏ یابی (NGS) و ریزآرایه می شود.  دانشگاهیان، پژوهشگران و شرکت‌‏های نوپا به عنوان توسعه‏ دهندگان فناوری، شتاب‏دهنده‌‏ها، سرمایه‏‌گذران، آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی به عنوان توسعه ‏‏دهندگان کسب‌وکار یا مشتری مخاطب این رویداد هستند.

 

شرکت کنندگان در این فراخوان باید در نظر داشته باشند که همه طرح‏‌هایی که در فراخوان شرکت‏ می‏‌کنند باید حداقل یک نمونه اولیه داشته باشند. این طرح‌ها باید پتانسیل تبدیل شدن به یک کسب‏‌وکار پایدار را داشته باشند و این فراخوان شامل طرح‏‌های پژوهشی نمی شود. 

 

علاقمندان برای ثبت‏ نام در این فراخوان تا پایان تیرماه سال جاری مهلت دارند و اولویت حمایت با طرح ‏هایی است که زودتر ثبت‏ نام کنند. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می توانند مراجعه کنند.

 

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha