تولید تیغ‌های جراحی به خاطر ضخامت 60 نانو متری به فناوری خاصی نیاز دارد و ایران نیز به جمع تولید کنندگان این محصول فناورانه پیوست.

شهریار همایون فرمنش مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مطلب الکترونیک پایدار با اشاره به بهره‌مندی از فناوری بومی تجهیزات پزشکی ایران‌ساخت گفت: یکی از محصولات این شرکت پمپ تزریق خون است، بسیاری اوقات امکان تزریق خون به صورت معمولی وجود ندارد. زیرا خون حاوی گلوبول‌های قرمز است و در تزریق معمولی ممکن است این گلوبول‌ها دچار شکستگی شوند.

 

در برخی موارد نیز رگ‌های بیمار قابلیت تزریق عادی را ندارد. همچنین گاهی در موارد اورژانس بیمار به صورت فوری به حجم بالای خون نیاز دارد و تزریق قطره قطره آن به صورت سرم عادی در مدت زمان طولانی مطلوبیت درمانی ندارد. از این رو در اینگونه موارد از دستگاه پمپ تزریق خون استفاده می‌شود.

 

این دستگاه ایران ساخت که توسط شرکت دانش‌بنیان مطلب الکترونیک پایدار با نصف قیمت محصول مشابه اتریشی و آمریکای تولید می‌شود، علاوه بر برخورداری از کیفیت مشابه محصول خارجی، برعکس نمونه‌های وارداتی، دارای خدمات پس از فروش و ضمانت نیز هست.

 

دیگر محصول شرکت تیغ‌های جراحی هستند. تولید تیغه‌های جراحی علیرغم ظاهر ساده‌ای که دارند، نیازمند فرایندی پیچیده و فناورانه است. برای تولید این تیغه‌های جراحی به 4 گلوگاه تکنولوژیک نیاز است که از جمله آنها می‌توان به فرایند حرارت دهی استیل اشاره کرد.

 

ایران به جمع تولیدکنندگان تیغ‌های جراحی پیوست‌

 

معمولاً بیشترین دقتی که دستگاه‌های CNC از آن برخوردار هستند، یک صدم میلی‌متر است، در حالی که نوک تیغ‌های مخصوص اعمال جراحی 60 نانومتر است که با میکروسکوپ معمولی نیز قابل مشاهده نیست و باید برای سنجش اندازه آن از میکروسکوپ الکترونی بهره برد. به گفته مدیران این شرکت در حال حاضر 6 کمپانی در دنیا تیغ‌های جراحی تولید می‌کنند و ایران نیز، جدید‌ترین عضو باشگاه تولید کنندگان این محصول به شمار می‌رود.

 

به گفته این فعال فناور، در سال‌های اخیر زیست‌بوم تجهیزات پزشکی به کمک معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری شکل گرفته است که صدها شرکت دانش‌بنیان را شامل می‌شود. ما به نوبه خود تلاش کردیم تا بر روی تولید تجهیزات و دستگاه های متمرکز شویم که یا در داخل کشور وجود ندارد و یا آنکه نمونه خارجی گران باشد و تهیه آن به دلیل تحریم با سختی‌های مواجه باشد، تا بتونیم کار را برای پرسنل درمان آسان‌تر کنیم.

 

 

کلمات کلیدی : معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,برنامه فناوری‌نانو,شرکت دانش بنیان

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code