به گزارش دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ایران، استقبال دانشگاه‌ها، پژوهشگاهها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های خصوصی برای عضویت در این شبکه قابل توجه است. به گونه‌ای که طی چهار ماه فعالیت این شبکه، تا کنون 74 درخواست عضویت به شبکه رسیده است.


پس از شروع فعالیت رسمی شبکه، فراخوان عضویت در شبکه به دانشگاههای بزرگ کشور و مراکزی مانند پژوهشگاه‌ها که دارای آزمایشگاههای متمرکز هستند ارسال شد و هم‌زمان، اطلاع‌رسانی لازم از سوی ستادهای فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به اعضا و مراکز آزمایشگاهی مرتبط با آنها، صورت گرفت. در گام بعدی، شرکت‌های خصوصی فعال در حوزههای فناوری‌های راهبردی شناسایی شدند و از آنها نیز برای عضویت در شبکه دعوت به عمل آمد.
در حال حاضر، حدود 45% درخواست‌ها از سوی دانشگاههای دولتی، 23% از سوی مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، 20% از سوی شرکت‌های خصوصی، 9% از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی و بقیه از دانشگاه‌های آزاد و پیام نور است. از مجموع 74 درخواست رسیده به دبیرخانه شبکه، تا کنون 32 آزمایشگاه به عنوان عضو پذیرفته شده‌اند و شرایط 31 مرکز، در حال بررسی است.
با توجه به سهم قابل توجه بخش خصوصی در ارائه خدمات آزمایشگاهی مناسب به محققین، پژوهشگران و صنایع در سطح کشور، شبکه تلاش می‌کند با تشویق این مراکز در قالب ارائه بسته‌های حمایتی، رشد کیفی و کمی خدمات آزمایشگاهی در حوزه‌های فناوری‌های راهبردی را در کشور بهبوددهد.
شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌های فعال در حوزه فناوری‌های راهبردی کشور است که برنامه تقویت و توسعه زیرساخت‌های خدمات مطلوب آزمایشگاهی را در این حوزه بر عهده دارد. این شبکه از خردادماه سال جاری و با حکم معاون علمی و فناوری رییس جمهور، فعالیت رسمی خود را آغاز کرده‌است.
کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code