بنیاد ملّی نخبگان و شبکۀ آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

تفاهم‌نامه همکاری میان شبکۀ آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و بنیاد ملّی نخبگان به منظور پشتیبانی از صاحبان استعداد برتر در زمینة فعالیت‌های تجربی و آزمایشگاهی امضا شد.

این تفاهم نامه به منظور پشتیبانی از صاحبان استعداد برتر تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان در زمینة فعالیت‌های تجربی و آزمایشگاهی است و مشتمل بر یک مقدمه، هفت مادّه و دو تبصره به امضای مسولان بنیاد ملی نخبگان و شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی رسیده است و اجرای آن از تاریخ 94/08/16 الزامی است.

پرویز کرمی؛ مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به اینکه هدف از اجرای این تفاهم‌نامه ایجاد مسیری هموار برای استفاده برگزیدگان علمی بنیاد و افراد تحت پوشش تسهیلات بنیاد از امکانات مراکز آزمایشگاهی است، ادامه داد: دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی مشمول جایزه‌های تحصیلی بنیاد در سال تحصیلی 95- 1394، دانش‌آموختگان برتر مشمول جایزه‌های شهید دکتر چمران و دکتر کاظمی آشتیانی در سال 1394 و استادان سرآمد در سال 1394 مشمولان این تفاهم‌نامه هستند و بنیا مجاز است در صورت نیاز سایر برگزیدگان خود را نیز مشمول تسهیلات این تفاهم‌نامه کند و این موضوع به صورت رسمی به شبکه اعلام می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: معرفی مشمولان تفاهم‌نامه به شبکه، تأمین 60 درصد هزینه‌های آزمایشگاهی مشمولان و نظارت کلان بر اجرای تفاهم‎ نامه از جمله تعهدات بنیاد ملی نخبگان در این تفاهم‎نامه است.

وی در ادامه هماهنگی میان مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه به منظور تسهیل استفاده مشمولان از خدمات اعتباری آزمایشگاهی را از جمله مهمترین تعهدات شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی دانست و ادامه داد: تهیۀ گزارش خدمات ارائه شده به مشمولان بنیاد به صورت مرحله‎ای (هر سه ماه یک‌بار) و روزآمدسازی پایگاه اطلاعاتی مرتبط با مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه، از دیگر مواردی است که در راستای تحقق اهداف مورد نظر، بر عهده شبکۀ آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی قرار گرفته است.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه درباره فرآیند اجرایی‌سازی این تفاهم نامه گفت: طبق آنچه در تفاهم‎نامه مقرر شده است، بنیاد مشمولان را برای استفاده از خدمات آزمایشگاهی به شبکه معرفی می‎کند. و پس از استفاده مشمولان از خدمات مراکز آزمایشگاهی، صورت حساب هزینه‎ها توسط مراکز آزمایشگاهی به شبکه اعلام می‎‌شود، شبکه در دوره‌های زمانیِ متناوب (هر سه ماه یک بار) گزارش‌های مالی تسهیلات اعطایی را در اختیار بنیاد قرار می‌دهد و در انتها بنیاد هزینۀ خدمات دریافت شده از مراکز آزمایشگاهی را با شبکه تصفیه حساب می‌کند.

پرویز کرمی در پایان ابراز امیدواری کرد: انعقاد این تفاهم‎نامه‎، ضمن تسهیل دسترسی پژوهشگران و مستعدان برتر به خدمات آزمایشگاهی و فراهم کردن موجبات ارتقای تجربیات دانش فنی دانشجویان و دانش‌آموختگان برتر کشور، به رشد و تکمیل توانمندی‌های آزمایشگاهی در راستای نیازهای کشور کمک کند.
کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,بنیاد ملی نخبگان,همکاری کشورها

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code