اخبار سایت
دوره آموزشی آشنایی با مبانی، الزامات و ممیزی استاندارد ISO/IEC 17025، در آزمایشگاه نانو اپتوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس، ششم اسفندماه سال جاری برگزار گردید.

 این دوره آموزشی که از سوی کارگروه استاندارد و کالیبراسیون شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و با حضور کارشناسان فنی و سیستمی آزمایشگاه نانو اپتوالکترونیک و همچنین کارشناسانی از سایر آزمایشگاه‌های دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اولین گام برای استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاه است.

 

استاندارد ISO/IEC17025 شامل همه الزاماتی است که آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون با برآورده ساختن این الزامات، اثبات می‌کنند که یک سیستم مدیریت را به‌کار گرفته و برقرار نگه داشته‌اند و همچنین از نظر فنی، توانایی و صلاحیت فراهم کردن نتایج فنی معتبر را دارند. الزامات این استاندارد، همه فعالیت‌های سیستمی (مدیریتی) و فنی آزمایشگاه را شامل می‌شود تا آزمایشگاه بتواند پاسخ‌هایی دقیق و صحیح در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

 

با توجه به اهمیت استقرار استاندارد ISO/IEC17025 در مراکز آزمایشگاهی، شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه را به پیاده‌سازی این استاندارد تشویق و از ایشان در استقرار الزامات و دریافت اعتبارنامه این استاندارد حمایت می‌کند. این حمایت در دو مرحله انجام می‌شود:

1- تعیین ناظر از سوی شبکه به منظور ارایه مشاوره و آموزش اولیه و نظارت بر استقرار استاندارد در آزمایشگاه به عنوان نماینده شبکه که این حمایت برای همه اعضای آزمایشی و قطعی شبکه ارایه می‌گردد؛

2- پرداخت 50 درصد مجموع هزینه قرارداد بین آزمایشگاه و شرکت مشاور استقرار استاندارد و هزینه ممیزی نهایی آزمایشگاه که به اعضای قطعی شبکه تعلق می‌گیرد.

 

آزمایشگاه نانو اپتوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس، از اعضای قطعی شبکه آزمایشگاهی است که توانمندی‌ها و امکانات تجهیزاتی آن در صفحه اختصاصی آزمایشگاه در پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، در دسترس علاقمندان قراردارد.

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)