محققان هلندی موفق شدند با استفاده از سلول‌های موش (به جز اسپرم و تخمک) ساختاری شبیه به سلول‌های رویان (رویان سنتتیک) به وجود بیاورند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دستاورد مهم در مجله Nature منتشر شده است. در گزارش محققان آمده است که این دستاورد برای ‌هم‌سان‌سازی انسان یا حیوان نیست بلکه برای درک بهتر علت این موضوع است که چرا بسیاری از بارداری‌ها در مراحل اولیه (لانه گزینی در رحم) با شکست روبرو می‌شوند. 


رویان آزمایشگاهی به دیواره‌ رحم موش‌های زنده متصل شده و چند روز رشد کرده است. محققان می‌گویند مطالعه روند رشد این سلول‌ها به بهبود باروری در انسان کمک می‌کند.


بسیاری از موارد سقط‌ جنین زمانی روی می‌دهد که زن هنوز از بارداری خود باخبر نیست و تخمک بارور شده هنوز در رحم لانه گزینی نکرده است. متخصصان هنوز دلیل این اتفاق را نمی‌دانند اگرچه احتمال دارد ارتباطی با وضعیت غیرعادی رویان در حال رشد داشته باشد. 


مطالعه رشد این سلول‌های در مراحل اولیه از نظر اخلاقی و نیز از نظر تکنیکی کاری دشوار است. به همین دلیل استفاده از سلول‌های بنیادی به عنوان جایگزینی برای اسپرم و سلول تخم، برای ساختن الگویی از رویان می‌تواند به تحقیقات علمی کمک بزرگی کند.


سلول‌های بنیادی، سلول‌های تکامل نیافته‌ای هستند که می‌توانند در مراحل اولیه رشد و زندگی به سلول‌های اصلی بخش‌های مختلفی از بدن تبدیل شوند. Nicolas Rivron از انستیتوی مرلین در دانشگاه Maastricht همراه با تیم خود با آمیختن دو نوع سلول بنیادی موش توانسته به این ساختار شبه رویان دست پیدا کند. 


این محققان، بررسی میکروسکوپی انچه در آزمایشگاه تولید شده رویان اولیه یا بلاستوسیست را مطابق نمونه آزمایشگاهی نشان می‌دهد. اگرچه محققان دیگری پیشتر سلول‌های رویان را با هدف پژوهش تولید کرده‌اند اما این‌بار در هلند متخصصان توانسته‌اند لانه گزینی این سلول‌ها در دیواره رحم موش را مشاهده کنند، اتفاقی که پیشتر هرگز رخ نداده است.


Rivron گفت: حالا می‌توانیم تعداد زیادی از این سلول‌های رویان تولید کنیم و بفهمیم چرا برخی از نطفه‌ها قادر به لانه گزینی در رحم نیستند و درپی آن به داروهایی برسیم که به بارداری کمک می‌کنند. او می گوید هیچ برنامه‌ای برای تکرار این آزمایش با سلول‌های انسانی وجود ندارد و چنین کاری نیاز به مجوز خواهد داشت. 


در همین راستا ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به‌منظور رشد هرچه بیشتر سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در ایران فعالیت دارد.

کلمات کلیدی : ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی,سلول بنیادی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code