دستگاه اسمومتر فشار بخار آزمایشگاه مرکزی دانشگاه امیرکبیر(پردیس ماهشهر) راه اندازی شد.

با راه‌اندازی این دستگاه در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه امیرکبیر پردیس ماهشهر، امکان اندازه‌گیری اسمولالیته و تعیین متوسط جرم مولکولی پلیمرها به صورت تخصصی در این دانشگاه فراهم شده است. دستگاه اسمومتر فشار بخار قابلیت اندازه‌گیری اسمولالیته کل سیالات فیزیولوژیکی و تعیین متوسط جرم مولکولی پلیمرها در محلول های آلی و آبی را دارد. مبنای اندازه گیری این دستگاه، کاهش فشار بخار است.

 

دانشگاه امیرکبیر پردیس ماهشهر از اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی است که توانمندی ها و خدمات آزمایشگاهی آن در صفحه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه امیرکبیر پردیس ماهشهر ارایه شده است.

مبنای اندازه گیری این دستگاه، کاهش فشار بخار است. در واقع این دستگاه اختلاف فشار بخار بین محلول و حلال را به طور مستقیم اندازه نمی گیرند و به جای آن اختلاف دما بین قطرات محلول رقیق و حلال خالص که در تعادل با بخار حلال هستند اندازه گرفته می شود. به این صورت که دو قطره حلال و محلول روی ترمیستورها قرار می گیرند. با توجه به اختلاف فشار بخار بین دو قطره، بین دو ترمیستور اختلاف دما ایجاد می شود که با میعان بخار حلال روی قطره محلول، فشار بخار محلول با حلال خالص برابر می شود (برقراری تعادل ترمودینامیکی). ∆T به دست آمده بسیار کوچک است اما حساسیت دمایی ترمیستورها بسیار بالا است

 

مزایای VPO شامل سرعت و دقت بالا ، محلول سازی ساده و نیاز به مقدار کم از نمونه است. از نکات دیگر خورنده نبودن حلال است تا به دستگاه و سرنگ ها آسیب وارد نکند.

اطلاعات توانمندی ها و خدمات آزمایشگاه مرکزی دانشگاه امیرکبیر که از اعضای شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی است، در پایگاه اینترنتی این شبکه ارایه شده است.

 

 

 

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code