کارگاه آموزشی اندازه‌گیری کمّی ترکیبات آلی در نمونه‌های آبی با استفاده از کروماتوگرافی گازی مجهز به دتکتور FID برگزار شد.

در راستای ارتقاء سطح آموزشی کارگروه‌های تخصصی، کارگاه آموزشی تخصصی با عنوان اندازه‌گیری کمی ترکیبات آلی در نمونه‌های آبی با استفاده از کروماتوگرافی گازی مجهز به دتکتور FID در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور برگزار شد.

 

کارگروه تخصصی کروماتوگرافی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، به منظور به روزرسانی و ارتقای دانش کارشناسان آزمایشگاه‌های عضو و همچنین بهبود نتایج ارایه شده به پژوهشگران و صنایع، اقدام به برگزاری این کارگاه کرد.

 

 

از جمله مطالب آموزش داده شده در این دوره، موارد زیر را می‌توان به معرفی کروماتوگرافی گازی و انواع ستون‌های آن، بررسی ستون‌های مناسب جهت آنالیز نمونه‌های آبی، بررسی نحوه عملکرد دتکتور FID و مقایسه ضرایب پاسخ دهی ترکیبات مختلف، آماده‌سازی نمونه شامل انتخاب استاندارد داخلی و نحوه افزایش آن و رسم منحنی کالیبراسیون و نحوه محاسبه نتایج اشاره کرد.

 

 در این کارگاه، مباحث فوق بصورت  نظری به شرکت‌کنندگان این کارگاه آموزش داده شد. در بخشی از برنامه های این کارگاه، طی نشستی ضمن مرور برنامه سال 1398 و آتی کارگروه تخصصی کروماتوگرافی، تبادل نظر و همفکری نیز بین اعضای آن صورت گرفت.

 شایان ذکر است در این کارگاه آموزشی یک روزه، 20 نفر از اعضای کارگروه تخصصی کروماتوگرافی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، حضور داشتند.

 

 

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی به منظور فراهم‌سازی امکان تبادل تجربه و ارتقای دانش فنی کارشناسان مراکز آزمایشگاهی، کارگروه های تخصصی دستگاهی را تشکیل داده است. در هر کارگروه تخصصی، جمعی از کارشناسان یک خانواده از دستگاه‌های آزمایشگاهی حضور دارند که با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نشست‌های تخصصی، انتشار مقاله و کتب تخصصی، تجربیات و دانش خود را به اشتراک می‌گذارند.

 

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code