پس از برگزاری موفق اولین المپیاد بین‌المللی فناوری‌نانو (INO)، دومین دوره از این المپیاد در کشور عمان برگزار می‌شود.

دانشگاه سلطان قابوس کشور عمان ۱۰ تا ۱۴ ژانویه سال ۲۰۲۱ میزبان دومین المپیاد بین‌المللی فناوری نانو است. INO یک رقابت بین‌المللی در بین دانشجویان علاقه‌مند به حوزه فناوری نانو بوده که با هدف پرورش مهارت حل مشارکتی چالش‌های علمی و فناوری برگزار می‌شود.

 

همچنین اهداف دیگری برای سازمان‌دهی INO وجود دارد که از آن جمله می‌توان به ترغیب دانش‌آموزان به منظور افزایش دانش خود در زمینه فناوری نانو و کسب مهارت برای حل چالش‌های صنعتی، بهبود دانش و مهارت‌های شرکت‌کنندگان در فرآیندهای نوآوری و تجاری‌سازی، تقویت روحیه کار تیمی در بین شرکت‌کنندگان، شناسایی و حمایت از دانشجویان با استعداد در زمینه فناوری نانو در سراسر جهان و فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب به منظور گسترش همکاری‌های علمی و فناوری بین محققان جوان اشاره کرد.

 

 

اولین المپیاد بین‌المللی نانو (INO) از ۱۰ تا ۱۶ آوریل ۲۰۱۸ در تهران با حضور دانشجویان دانشگاه‌های روسیه، اتحادیه اروپا، کره جنوبی، تایوان، ایران و مالزی برگزار شد. در این المپیاد که در پارک فناوری پردیس با حضور نمایندگانی از ۸ کشور آسیایی و اروپایی برگزار ‌شد سه تیم از اتحادیه اروپا و شش تیم از آسیا در این رقابت حضور داشتند. کشورهای تایوان، مالزی، روسیه و کره جنوبی، هر کدام یک تیم، اتحادیه اروپا سه تیم و جمهوری اسلامی ایران دو تیم در این رقابت‌ داشتند.

 

کارگاه‌های آموزشی، چالش‌های تیمی و ارائه‌ طرح‌های نوآورانه در بخش کسب و کار از جمله برنامه‌های اولین المپیاد فناوری‌نانو بود. یکی از جنبه‌های متمایز نخستین المپیاد بین‌المللی فناوری‌نانو با المپیادهای مرسوم، استفاده از رویکرد کسب و کار برای حل مسائل بود. در واقع راهکارهای ارائه شده برای مسائل مطرح شده در این المپیاد جنبه تجاری‌سازی پررنگی داشته و قابلیت تبدیل شدن به فناوری را دارا بود.

 

 

کلمات کلیدی : المپیاد بین المللی فناوری نانو,چالش

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code