مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا (JRC) به تازگی مقاله‌ سفیدی با عنوان پیش‌بینی نیازهای نظارتی برای محصولات بهداشتی تولید شده با فناوری‌نانو به چاپ رسانده است.

براساس مقاله‌ای که به تازگی توسط مرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا به چاپ رسیده است، در حال حاضر هیچ چارچوب نظارتی خاصی برای محصولات بهداشتی و سلامتی نانویی وجود ندارد و رویه نظارتی کنونی به راهنمایی‌های اضافی نیاز دارد تا پوشش کامل ویژگی‌های محصولات انجام شود.

 

در این مقاله به بررسی چالش‌های اساسی در قانونمند کردن نانومحصولات حوزه سلامت پرداخته شده و این چالش‌ها مطرح شده است. برخی از این چالش‌ها به قرار ذیل هستند:

 

بسته به نوع عملکرد، نانومحصولات بخش سلامت باید قانونمند شود. با توجه به افزایش پیچیدگی چنین محصولاتی و ویژگی‌های مربوط به اندازه آن‌ها، انتخاب مسیر نظارتی ممکن است چالش‌برانگیز باشد چرا که حالت اولیه عمل ممکن است به سادگی قابل تعیین نباشد.

 

ایمنی نانومحصولات نظارت

 

با توجه به پیشرفت سریع در این زمینه و فقدان داده‌های قوی، در حال حاضر فقط راهنمایی‌های محدودی در مورد نیازهای اطلاعات برای نظارت در دسترس است و این سؤال باقی می‌ماند که آیا الزامات مشخص‌شده در این راهنمایی اولیه برای توصیف و ارزیابی مطمئن از همه نانومحصولات بخش سلامت کافی است یا خیر. برای تولید اطلاعات مورد نیاز در مورد کیفیت، ایمنی و اثربخشی محصولات، روش‌های استاندارد باید در دسترس باشند.

 

با انقضا پتنت‌ها برای برخی محصولات نانویی بخش پزشکی، محصولات جدیدی می‌توانند به بازار دسترسی داشته باشند. از آنجایی که ویژگی فیزیکی و شیمیایی برای محصولات نانویی می‌تواند بسیار پیچیده باشد و از طریق فرآیند تولید پیچیده به‌دست می‌آید، روش‌های نظارتی برای ارزیابی این محصولات ممکن است کافی نباشد.

 

تعریف اتحادیه اروپا از نانومواد برای تجهیزات نانوپزشکی نیز استفاده خواهد شد و الزامات نظارتی آن‌ها را تشریح خواهد کرد. اجرای این تعریف و قانون طبقه‌بندی، موجب نیاز به تعریف جدیدی برای در معرض قرار گرفتن نانومواد می‌شود که این نیز خود یک چالش جدید است.

 

کلمات کلیدی : ایمنی,محصولات

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code