مؤسسه جواهرشناسی ایران با استفاده از میکروسکوپ رامان ساخت شرکت دانش‌بنیان تکفام سازان طیف نور می‌تواند الماس واقعی را از تقلبی تشخیص دهد.

شرکت دانش‌بنیان تکفام سازان طیف نور (تکسان) با هدف طراحی و تولید دستگاه‌های پیشرفته نوری و طیف‌سنجی فعالیت خود را از سال 1393 آغاز کرده است. از جمله محصـولات این شرکـت، میکروسکوپ رامـان است که در صنعت جواهرشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

حسین خادم رئیس هیئت مدیره شرکت تکفام سازان طیف نور در این‌باره گفت: « مؤسسه جواهرشناسی ایران که از خریداران این دستگاه بوده می‌تواند با استفاده از آن، الماس واقعی را از تقلبی شناسایی کند که این روش شناسایی از لحاظ زمانی بسیار سریعتر از روش‌های قبلی انجام می‌شود.»

 

خادم در ادامه گفت: « یکی دیگر از کاربردهای میکروسکوپ رامان، در صنعت غذا و دارو است و از آنجا که یکی از آزمون‌های الزامی برای کیفیت دارو از طرف سازمان غذا و دارو آزمون رامان است تولید این دستگاه نیاز این بخش از صنعت را به‌خوبی برآورده می‌کند. از مزایای میکروسکوپ رامان نسبت به میکروسکوپ‌های نوری معمولی این است که با این نوع میکروسکوپ علاوه بر مشاهده نمونه با یک بزرگنمایی خاص می‌توان به اطلاعاتی درباره ترکیب شیمیایی و ساختار مواد نیز دست یافت. از دیگر ویژگی‌های این دستگاه، آنالیز سریع و غیرمخرب مواد، وضوح بالا تا مقیاس میکرومتر، عدم نیاز به آماده‌سازی نمونه و مناسب برای آنالیز مواد آلی و معدنی است.»

 

شناسایی سنگ قیمتی با میکروسکوپ رامان ساخت داخل

 

رئیس هیئت مدیره شرکت تکسان درباره بازار فروش این محصول گفت: « از جمله متقاضیان این محصول می‌توان به آزمایشگاه‌های دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تبریز، دانشگاه یزد، مؤسسه گوهرشناسی دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه پیام نور، سازمان غذا و دارو و معاونت علمی ریاست جمهوری اشاره کرد که تعداد 10 عدد به این مراکز فروخته شده است. از دیگر محصولات شرکت تکسان می‌توان طیف‌سنج رامان قابل‌حمل، انواع دستگاه‌های طیف‌سنج نوری، فلوریمتر، اسپکتروفوتومتر و تجهیزات جانبی را نام برد. این شرکت دارای دو نمایندگی در کشورهای ترکیه و انگلیس است. همچنین یک دستگاه اسپکتروفوتومتر به کشور عراق ارسال شده و با استقبال زیادی که در نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران از تولیدات ما کرده پیش‌بینی می‌کنیم که عراق از متقاضیان دائم ما باشد. فروش دستگاه اسپکتروفوتومتر در کشور نیز انجام شده که از جمله متقاضیان آن می‌توان به دانشگاه علوم پزشکی، گروه شیمی دانشگاه گرگان و دانشگاه یزد اشاره کرد.»

 

خادم درباره دیگر تجهیزات شرکت تکسان گفت: « دستگاه اسپکتروفوتومتر تولیدی شرکت تکفام سازان طیف نور به دلیل کیفیت و وضوح بالاتر و اختلال کمتر نسبت به نمونه‌های داخلی توانسته سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد. دستگاه طیف‌سنج رامان قابل‌حمل این شرکت نیز به دلیل ویژگی سبک و قابل‌حمل بودن می‌تواند در معادن و صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برای نمونه‌هایی مثل نسخ خطی، سنگ‌های قیمتی یا نمونه‌های بزرگ که نمی‌توان از آن‌ها نمونه‌برداری کرد این نوع طیف‌سنج استفاده می‌شود.»

 

وی در ادامه گفت: « دستگاه میکروسکوپ رامان و طیف‌سنج رامان قابل‌حمل یک دستگاه راهبردی محسوب می‌شوند و صرف‌نظر از قیمت بالای آن با مشکل عدم واردات آن مواجه هستیم. بنابراین تولید این دستگاه برای اولین بار ارزش افزوده‌ای برای جامعه علمی و صنعتی کشور داشته است.»

 

نزدیک به 15 نفر از پژوهشگران با مدرک دکتری که تحصیلات آن‌ها اغلب در زمینه مرتبط اپتیک، فوتونیک و لیزر است در شرکت تکفام سازان طیف نور که یک شرکت نوپا محسوب می‌شود فعالیت می‌کنند. این شرکت مجری برگزاری کارگاه‌های تخصصی طیف‌سنجی است.

کلمات کلیدی : طیف‌‌سنجی رامان RAMAN,میکروسکپ نوری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code