با برگزاری وبیناری، تجربه‌های ایران به عنوان یکی از کشورهای توانمند در حوزه تولید دارو و واکسن کووید 19 در ابعاد بین‌المللی معرفی شد.

این وبینار به همت واحد بین الملل شبکه آزمایشگاهی فناوری‌ های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  برگزار شد تا دستاوردهای دانشمندان و شرکت‌های ایرانی در تولید واکسن کرونا معرفی شود. این رویداد آنلاین، بستری تعاملی میان متخصصان و فناوران فعال در حوزه‌های سلامت ایجاد و دستاوردهای ایران در تولید واکسن کووید 19 را معرفی کرد. همچنین فعالان شرکت‌های برجسته ایرانی تجربه‌ها و دستاوردهای خود را در مورد واکسن کرونا، میزان اثربخشی و مراحل تولید ارائه دادند.

 

از اواخر سال 98 بود که ویروس کووید 19 جهان را درگیر کرد. ویروسی با چهرهای ناشناخته از خانواده آنفلوآنزاهای معمول هر ساله که جهش یافته بود و شکلی مقاوم تر داشت. این بیماری با سرعتی باورنکردنی دنیا را درنوردید و همه کشورها را درگیر کرد. ایران از جمله کشورهایی بود که خیلی زود به این بیماری مبتلا شد. اما از همان روزهای ابتدایی دانشمندان کشورمان دست به کار شدند و در تکاپوی یافتن راهی برای درمان این بیماری بودند. تولید واکسنی برای ریشه‌کنی ویروس کووید 19 که نفس بیماران، کادردرمان، اقتصاد و مناسبات و تعاملات جهانی را به شماره انداخته است.

 

این تلاش‌ها امروز به ثمر نشسته و چند واکسن ایرانی برای درمان بیماری کرونا در حال گذراندن مراحل تست‌های بالینی است. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از حامیان اصلی این کار محسوب می‌شود. به همت شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با برگزاری وبیناری، این دستاوردها در سطح بین‌المللی معرفی شد.

 

در این وبینار بین‌المللی که بیش 70 متخصص از 10 کشور شرکت کردند، کیهان آزادمنش مدیر گروه تحقیقات و ویروس‌شناسی انستیتوپاستور، سیدرضا بنی‌هاشمی، رئیس گروه تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم رازی و محمد تقویان عضو گروه تحقیقاتی واکسن کوو ایران برکت حضور داشتند و دستاوردهای ایران در این حوزه را معرفی کردند.  

 

واکسنی بدون عوارض جدی

 محمد تقویان عضو گروه تحقیقاتی واکسن کوو ایران برکت در این رویداد برخط، با اشاره به ارائه دستاوردهای شرکت شفا فارمد در تولید واکسن کرونا، گفت: در مرحله نخست حدود 150 نفر در تست بالینی شرکت کردند و با فاصله‌های زمانی دو هفته‌ای میزان آنتی‌بادی‌ها کنترل و نتایج ثبت شد.

وی افزود: پس از واکسیناسیون، عوارض جانبی مختصری مانند بدن درد و تب خفیف در این داوطلبان دیده شد و عوارض شدیدی گزارش نشد. فاز های دوم و سوم بالینی نیز به ترتیب با حضور 260 و 20 هزار نفر داوطلب شروع شده است. امکانات لازم برای تولید واکسن تهیه شده و پیش بینی می‌شود که ماهیانه 20 میلیون دز از این واکسن تولید شود.

 

  واکسیناسیون 10 هزار نفر از داوطلبان واکسن تا شهریورماه 1400 

در ادامه این وبینار، سیدرضا بنی‌هاشمی رئیس گروه تحقیق و توسعه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با ارائه تاریخچه ای از موسسه واکسن سازی رازی، بیان کرد: در فاز نخست حدود 133 نفر و در فاز دوم 500 نفر واکسن دریافت کردند و در فاز سوم که تا شهریور ماه ادامه خواهد داشت بیش از 10 هزار نفر از داوطلبان واکسن را دریافت خواهند کرد.

 

کیهان آزادمنش مدیر گروه ویروس شناسی انستیتو پاستور ایران نیز، توضیحاتی در مورد ساختار انواع مختلف واکسن های کرونا فعلی ارائه کرد و میزان تاثیرگذاری آنها را مورد بررسی قرار داد و مزایا و معایب آنها را تشریح کرد.

 

کلمات کلیدی : واکسن کرونا,ویروس کرونا,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,ویروس کووید 19

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code