مدیر مجموعه آزمایشگاهی تجهیز صنعت نصر از ارائه خدمات آزمایشگاهی در حوزه سایش و خوردگی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، سایش و خوردگی جزو فرآیندهای تخریبی است و بسیار از مواد از جمله فلزات، سرامیک‌ها و پلیمرها را درگیر می‌کند. این فرآیند یکی از چالش‌های صنایع است و در نهایت به کاهش کارآمدی و کیفیت قطعه‌ها منجر می‌شود.

 

احمد شمس مدیر مجموعه آزمایشگاهی تجهیز صنعت نصر با بیان این‌که ذرات ساینده مهم‌ترین عامل چنین فرآیندی است، ادامه داد: شناخت دقیق علت و سازوکار سایش امکان پیش‌بینی، کاهش و حذف عوامل آسیب‌زا و ساینده را برای کارایی بهتر و عمر طولانی‌تر قطعات فراهم می‌کند. بر همین اساس، انجام آزمون سایش می‌تواند ضمن افزایش کیفیت قطعات، به ارتقای کارآمدی صنعت کمک کند.

 

این فعال فناور به ارائه خدمات آزمایشگاهی در حوزه تست سایش اشاره کرد و گفت: سنجش سایش پین روی دیسک در آزمایشگاه تخصصی سایش این مجموعه در شرایط مختلف شامل دمای محیط، دمای بالا تا حدأکثر 600 درجه سانتی‌گراد و محیط‌های خشک و سیال با ویژگی‌های خاص قابل انجام است.

 

شمس با اشاره به سازوکار آزمون پین روی دیسک برای سنجش مقاومت فلزات، کامپوزیت ها و سرامیک‌ ها اظهار کرد: این تجهیز دانش‌ بنیان که توسط فعالان فناور این شرکت ساخت شده، دارای یک دیسک‌ گردان حاوی یک عامل ساینده است که با نیروی مشخصی نمونه را تحت شرایط سایش قرار می‌دهد.

 

ارائه خدمات آزمایشگاهی در حوزه سایش بر بستر شبکه آزمایشگاهی

 

شمس با اشاره به توانمندی این مجموعه فناور در استفاده از تصاویر میکروسکوپ الکترونی برای تحلیل فرآیندهای سایش اظهار کرد: برای اندازه‌گیری دیگر سازوکارهای سایش از آزمون فوربال، آزمون فرسایش یا ایروژن و آزمون سایش یا Taber استفاده می‌کنیم؛ همچنین سایش رفت و برگشتی نیز یکی دیگر از آزمون هایی است که برای سرامیک ها و برخی از فلزات استفاده می‌شود.

 

وی از ارائه این خدمات به طیف گسترده‌ای از صنعتگران، دانشگاهیان و شرکت‌های دانش‌ بنیان و فناور گفت و افزود: عمدتاً مشتریان این شرکت از حوزه‌های مهندسی مواد، شیمی و پلیمر هستند و فناوران حوزه رنگ و پوشش نیز از خدمات این مجموعه آزمایشگاهی استفاده می‌کنند.

 

مدیر مجموعه آزمایشگاهی تجهیز صنعت نصر، ایجاد بستری برای ارائه خدمات و توانمندی مجموعه‌های آزمایشگاهی به مشتریان توسط  شبکه آزمایشگاهی فناور‌ی‌های راهبردی را مفید و ارزنده دانست و گفت: اگر این شبکه بتواند خدمات فناورانه آزمایشگاه‌ها را به صنایع به نحو بهتری معرفی کند، ضمن رفع نیازهای صنعت، کمک کار مجموعه‌های آزمایشگاهی نیز خواهد بود.

 

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,خوردگی,مقاومت به سایش,آزمایشگاه

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code