فناوری چاپ سه بعدی فلزی مبتنی بر فرآیند ذوب گزینشی با لیزر، یکی از سریع‌ترین روش‌های تبدیل ایده به محصول تجاری است.

احمد فروزمهر مدیرعامل شرکت صنایع نورا لایه نگار از توسعه و رسوخ فناوری چاپ سه بعدی فلزی در صنایع و حوزه‌های گوناگون ازجمله سلامت گفت و ادامه داد: این فناوری مبتنی بر فرآیند ذوب گزینشی با لیزر است و یکی از سریع ترین روش های تبدیل ایده به محصول تجاری است. شرکت های مبتکر و بزرگی در دنیا در حوزه های مختلف، از آن به عنوان روشی سریع، انعطاف پذیر و مقرون به صرفه برای تبدیل داده های دیجیتال به محصول نهایی استفاده می کنند.

 

چاپگر‎های سه بعدی فلزی برای کمک به گستره وسیعی از بیماران از جمله بیماران تروما و بیماران سرطانی که دارای نواقصی در بافت استخوانی خود هستند و بیمارانی که به صورت مادرزادی با نواقص استخوانی متولد شده ‎‎اند، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین می‌‎توان از پرینترهای سه بعدی در ساخت راهنماهای برشی و وسایل کمک جراحی استفاده کرد.

 

روش چاپ سه‌بعدی فلزی در ساخت پروتز‎های زانو، ران، جمجمه و صورت، ستون فقرات و ایمپلنت ‎های دندانی به کار می‌رود که هرکدام با توجه به نوع کاربرد از مواد و روش های گوناگون ساخته می‌‎شوند.

 

 

امکان ساخت اشکال با هندسه ‎های پیچیده

با استفاده از روش ساخت افزودنی در پرینتر سه بعدی فلزی، تقریبا هیچ محدودیتی در ساخت پروتزهای پزشکی با طرح و هندسه پیچیده وجود ندارد. این قابلیت، کیفیت و سرعت خدمت رسانی به بیماران را به شکل چشم گیری ارتقا می دهد. دستگاهی که در نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت به نمایش در می آید.

 

یکی از کاربردهای پرینتر سه بعدی فلزی این شرکت که یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد، استفاده از آن برای ساخت قطعاتی در بخش انرژی است. از مهم‌ترین کاربرد های پرینت سه بعدی فلزی در بخش انرژی، می توان به استفاده از آن برای ساخت قطعات توربین های بخار یا گاز و کمپرسور ها اشاره کرد. به منظور افزایش بازده توربین ها، نیاز به قطعاتی با هندسه پیچیده است. ساخت قطعات پیچیده با موادی مانند آلیاژهای بر پایه نیکل با روش های سنتی فرآیند بسیار پیچیده ای است. استفاده از پرینتر سه بعدی فلزی در این موارد می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای روش های رایج و سنتی باشد.

 

نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت 23 آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح خواهد شد و تا 26 آذرماه سال جاری به صورت حضوری میزبان شرکت‌کنندگان بوده و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.

 

تولیدکنندگان، بیش از 9هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت را در قالب این رویداد ارائه می دهند که جزئیات این محصولات و شرکت‌ها در وب‌سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت به نشانی https://iranlabexpo.ir قابل مشاهده است.

 

 

کلمات کلیدی : پرینتر سه بعدی,نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code