شرکت آزمونه فولاد با استقرار دستگاه های تست پوشش PCM و  DCVG امکان ارائه خدمات بازرسی پوشش خطوط لوله مدفون را فراهم کرده است.

به گزارش دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی؛ امروزه برای ارزیابی کیفیت پوشش خطوط لوله مدفون در خاک، از تجهیزاتی استفاده می‌شود که از فناوری پیشرفته‌ای برخوردارند. این تجهیزات با اعمال ولتاژ و جریان به خطوط لوله نقاط نشت جریان را پیدا می کنند. شناخت این ویژگی به صنعتگران کمک می‌کند از وضعیت سلامت پوشش خطوط لوله مطلع شوند و با پیدا کردن عیوب و تعمیر آن‌ها از خوردگی لوله جلوگیری کنند.

 

شرکت مهندسین مشاور آزمونه فولاد با هدف ارتقای کیفیت و دقت آزمون های خود و ارائه خدمات هر چه بهتر به کارفرمایان، در مرحله دوم طرح توسعه و ارتقاء کیفیت خدمات خود در بخش آزمایشگاه خوردگی و پایش خوردگی، دستگاه‌های PCM/ACVG  را خریداری و مستقر کرده است.

 

در حال حاضر این دستگاه‌ها توسط کارشناسان و متخصصان شرکت آزمونه فولاد، راه اندازی شده و این شرکت ارزیابی های خود را با استفاده از این تجهیزات پیشرفته انجام می‌دهد. لازم به ذکر است پوشش خط لوله نقش عایق برای لوله دارد و مانع تماس مستقیم لوله با محیط اطراف می شود و در صورت نقص در پوشش و تماس مستقیم لوله با یک الکترولیت مثل خاک لوله در معرض خوردگی قرار می گیرد.

 

پایش وضعیت لوله‌های مدفون با دستگاه‌های پیشرفته ممکن شد

 

اساس این روش بر مبنای استفاده از جریان متناوب و تعقیب جهت و مقدار آن در داخل خطوط لوله است. استفاده از جریان متناوب و با فرکانس های مختلف، دستگاه PCM/ACVG را قادر به تشخیص تداخل جریان استاتیکی و دینامیکی در محیط های شلوغ و پیچیده می کند.

 

این روش قادر است علاوه بر بازرسی کیفیت پوشش، منابع و محل های بروز تـداخل جریـان را بخـوبی تـشخیص دهـد. همچنین از دقت لازم برای بازرسی خطوط لوله مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی و خطوط لوله انتقال نفت و گاز برخوردار است.

 

یکی دیگر از روش های ارزیابی پوشش خطوط لوله اندازه گیری پتانسیل در نقاط مختلف لوله و مقایسه آن ها با هم است که کامل ترین و ساده ترین روش استفاده از دستگاه DCVG است.

 

اساس کار دستگاه DCVG که به نوعی مکمل دستگاه PCM نیز هست، اعمال ولتاژ DC به خط لوله و اندازه گیری گرادیان ولتاژ در نقاط مختلف روی لوله است. گفتنی است، آزمایشگاه مهندسین مشاور آزمونه فولاد از اعضای فعال شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی در 6 سال  گذشته است.

 

کلمات کلیدی : آزمایشگاه,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,انواع لوله

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code