یک شرکت دانش‌ بنیان توانسته لایه‌های تزئینی بادوام بسیار بالا و رنگ‌های متنوع را با محصولی بومی بر روی قطعات صنعتی ایجاد کند.

مهدی هاشمی مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان خلأ پوشان فلز با بیان اینکه پوشش ایجاد شده بر روی ابزار آلات توسط سیستم پوشش دهی در خلأ به روش قوس کاتدی به‌منظور افزایش عملکرد و عمر کاری آن‌ها است، گفت: این روش در پوشش دهی شیرآلات بهداشتی، لوازم آشپزخانه، کاشی و سرامیک، رینگ خودرو، دستگیره درب و پنجره و میز و صندلی کاربرد دارد.

 

روش PVD به مفهوم رسوب بخارات یک ماده در محیط خلأ بر روی اجسام است. عملیات پوشش دهی، به روش‌های گوناگون انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها، تبخیر به روش قوس کاتدی است که کاربردهای فراوانی در ایجاد لایه‌های تزئینی بادوام بسیار بالا و رنگ‌هایی متنوع دارد.

 

سیستم پوشش دهی در خلأ به روش قوس کاتدی یک فرآیند صنعتی است که به طور گسترده برای اعمال پوشش‌های لایه‌نازک با کیفیت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند تحت شرایط خلأ انجام می‌شود.

 

بالا بودن انرژی یون‌ها در روش لایه نشانی تبخیر فیزیکی با قوس کاتدی دارای مزایایی است. برای مثال لایه‌های نازک پوشش داده شده در این روش در مقایسه با روش‌های دیگر تراکم بیشتری داشته و خواص چسبندگی بهتری از خود نشان می‌دهند چون اتم‌های رسوب داده شده به سطح زیرلایه نفوذ کرده و با قفل کردن پوشش به زیرلایه باعث افزایش چسبندگی پوشش می‌شوند.

 

پوشش‌ دهی اجسام برای افزایش عمر کاری با محصولی ایران‌ساخت ممکن شد

 

در مقایسه با سایر روش‌های پوشش دهی، یون‌های پر انرژی ایجاد شده در روش لایه نشانی تبخیر فیزیکی با قوس کاتدی امکان رسوب‌دهی زیرلایه در دمای کمتر را به وجود می‌آورند؛ زیرا در این روش یون‌ها از انرژی کافی برای تشکیل یک لایه فشرده برخوردار هستند و نیازی به تأمین انرژی حرارتی به‌واسطه‌ی گرم کردن زیرلایه نیست.

 

مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان خلأ پوشان فلز با اشاره به اینکه پوشش ایجاد شده توسط محصول این شرکت ارزش افزوده مناسبی برای قطعات به وجود آورده، افزود: به‌واسطه تولید این دستگاه در داخل کشور هزینه ارائه خدمات بسیار کاهش پیدا می‌کند.

 

کلمات کلیدی : پوشش دهی در خلا,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,شرکت دانش بنیان

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code