یک شرکت دانش‌ بنیان محصولی ساخته است که نگهداری آب با مدت‌ زمان بیشتر در خاک را بدون آبیاری مجدد ممکن می‌سازد.

محسن صادقیان مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان کیمیا تراوا تک با بیان اینکه سوپر جاذب‌های تولیدی این شرکت به‌صورت گسترده در بخش کشاورزی استفاده می‌شوند، گفت: سوپر جاذب‌ها یا ابر جاذب‌ها مواد پلیمری هستند که به دلیل داشتن شبکه‌هایی در درون خود، آب را تا 500 برابر وزن خود نگهداری می‌کنند.

 

جلوگیری از هدر رفت آب

یکی از صنایعی که سوپر جاذب‌ها در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، کشاورزی است. خشک‌سالی‌های شدید در کشور و از بین رفتن مزارع و باغ‌ها ضرورت استفاده از این ماده را برای احیای صنعت کشاورزی توجیه‌پذیر می‌کند. مکانیسم عملکرد این ماده در خاک به‌گونه‌ای است که پس از آبیاری، آب و مواد مغذی خاک را درون خود جذب کرده و متورم می‌شود و سپس در صورت نیاز ریشه، آب را به‌صورت تدریجی بازمی‌گرداند.

 

فناوری پیشرفته و استفاده از نانو ذرات

این محصول به دلیل فناوری به کار رفته در فرآیند تولید و استفاده از نانو ذرات در ساختار آن نسبت به نمونه‌های مشابه از مشخصات و ویژگی‌های برتری برخوردار است. این ویژگی‌ها درنهایت سبب جذب آب بیشتر و همچنین افزایش ثمر دهی محصول شده است. سوپر جاذب تراوا قابل استفاده برای درختان میوه، گیاهان جالیزی و زراعی، کشت دیم، درختان غیر مثمر، فضاهای سبز، چمن‌کاری‌ها و زمین‌های گلف است. سوپر جاذب را می‌توان به دو طریق خشک و هیدروژل مورد استفاده قرار داد.

 

کاهش مصرف آب و افزایش میزان تولیدات کشاورزی با محصولی ایران‌ ساخت ممکن شد

 

کاهش مصرف آب، کود و افزایش عمر گیاه

از مزایای استفاده از سوپر جاذب تراوا می‌توان به قابلیت نگهداری آب در خاک و کاهش 50 الی 70 درصدی مصرف آب، افزایش 10 الی 20 درصدی محصول به جهت نگه‌داری مداوم آب و مواد غذایی در کنار ریشه، کاهش مصرف کود مورد نیاز گیاه و رشد سریع‌تر و همچنین افزایش عمر گیاه اشاره کرد.

 

مدیرعامل شرکت دانش‌ بنیان کیمیا تراوا تک با اشاره به اینکه تسهیلاتی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت‌های دانش‌ بنیان ارائه می‌کند بسیار خوب است، افزود: دانش‌ بنیان بودن مزیت‌های زیادی را برای ما به همراه داشته و حمایت‌های این مجموعه بسیار کارساز بوده است.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,شرکت دانش بنیان,صنعت کشاورزی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code