تولید انواع فیبر نوری و اتصالات خاص فیبرنوری پرسرعت 12 تا 144 رشته‌ای سهم قابل توجهی در بخش ارتباطات نوری دارد و این محصول اکنون در داخل کشور تولید می‌شود.

مهدی کاکایی رییس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان سومیکو، از طراحی و تولید انواع فیبر نوری و اتصالات خاص فیبر نوری پرسرعت گفت و ادامه داد: با توسعه شبکه تلفن و اینترنت خانگی مبتنی بر فیبر نوری، سالانه بالغ بر ۱۴۵ میلیون قطعه از انواع محصولات در بخش ارتباطات نوری مورد نیاز است. برهمین اساس، تلاش کردیم تا با تولیداتمان، بخشی از نیاز کشور را با محصولات این حوزه تامین کنیم. 

 

این فعال فناور، به تولید اتصالات خاص فیبر نوری پرسرعت 12 تا 144 رشته‌ای اشاره کرد و ادامه داد: مورد مصرف و کاربرد این محصول در صنایع اپتیک و در حوزه مخابرات، انتقال و مراکز داده، صنایع نظامی پیشرفته و همچنین شبکه ارتباطی موبایل است.

 

نمونه ایران‌ ساخت محصولات فیبر نوری، تاکنون در حد تولید اتصالات 4 رشته‌ای بوده و بیش‌تر از آن نمونه داخلی وجود نداشت اما با توسعه فناوری بومی و توانمندی در اتصال الیاف نوری بیش از 4 رشته به طور همزمان، که منحصر به این شرکت دانش‌ بنیان است، نسبت به سایر تولیدات مزیت رقابتی ایجاد شد.

 

ارتباطات نوری با الیاف ایران‌ ساخت توسعه می یابد

 

این محصولات 25 تا 30 درصد ارزان‌تر از نمونه خارجی عرضه و به راحتی در داخل کشور تولید می‌شود. با وجود آن‌که در زمان شیوع کرونا، اکثر مشاغل با کاهش تولید و تعدیل نیروی انسانی مواجه بودند، شرکت سومیکو توانست زمینه اشتغال را برای ۵۰ نفر به طور مستقیم و ۶۰ نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد کند.

 

این فعال فناور، با بیان این‌که باور و ایمان به توان مهندسی طراحی و تولید داخلی از طرف متقاضیان و حمایت دولت از شرکت‌های خصوصی لازمه توسعه محصولات دانش‌ بنیان ایران‌ ساخت است ادامه داد: با وجود هزینه های بالا در واحد مهندسی و تحقیق و توسعه، ایجاد چتر حمایت از شرکت‌های دانش‌ بنیان برای توان نگهداری نیروی کار متخصص، تامین اعتبار با نرخ سود پایین و تنفس لازم در پرداخت برای خرید ماشین آلات تخصصی، از مهم‌ترین نیازهای فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوی است.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,فیبر نوری,شرکت دانش بنیان,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code