تولید پدهای پنبه‌ای حاوی درختسان (دندریمر) با هدف ارتقای راندمان پدهای پزشکی در جذب خون، ایجاد خاصیت ضدمیکروبی، استحکام و جذب رطوبت.

پانسمان با هدف تسهیل بهبودی زخم، پیشیگیری از عفونت، جلوگیری از خونریزی و حفظ رطوبت زخم و حفاظت از ناحیه آسیب دیده در برابر صدمات مکانیکی مانند ضربه یا خراش، انجام و در این فرآیند مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده، به همراه چسب زخم، پنبه و گاز استریل و پد، استفاده می شود.

 

پد لایه‌هایی از پنبه و پارچه‌ است که قدرت جذب ترشحات را دارد و اغلب در معرض عوامل بیماری‌زا و میکروبی است. از این رو استفاده از یک وسیله جایگزین که مشکلات میکروبی و عفونی برای مصرف کنندگان ایجاد نکند، یکی از ضرورت‌های حوزه پزشکی است.

 

بر همین اساس شرکت طلیعه طب توحید با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اصلاح ساختار این پدها با استفاده از درختسان‌ها (Dendrimer)، که نوعی مولکول نانومقیاس و دارای ساختار متقارن، همگن و کروی سه بعدی هستند، راندمان پدهای پزشکی در جذب خون، ایجاد خاصیت ضدمیکروبی، استحکام و جذب رطوبت را افزایش داده است.

 

پدهای کاربردی در حوزه پزشکی با قدرت جذب بالاتر خون و رطوبت تولید شد.

 

دندریمرها دسـته‌ای از پلیمرهای پـرشاخه بوده که دارای تعداد زیادی گروه جانبـی هستند. پلی پـروپیلن ایمین و پلـی آمیدوآمین دو دندریمر پرکاربرد و دارای گروه انتهایی آمین هستند. این دندریمرها در محیط اسیدی پروتون جذب می کنند و بدین ترتیب، خواصی نظیر ضد میکروبی را از خود نشان می‌دهند.

 

با استفاده از این مولکول‌ها، خاصیت جذب پدهای پزشکی، متشکل از گازهای استریل، پنبه‌ها و باندها افزایش یافته و خاصیت آنتی باکتریال را به همراه دارد. پدهای های پنبه‌ای تولیدی شرکت طلیعه طب توحید با به کارگیری این مولکول‌ها، بازده بالاتری در جذب خون را فراهم کرده است. این محصول در جذب خون در عمل‌های جراحی و پوشاندن انواع زخم‌ها به منظور جذب خون و محافظت در برابر عفونت کاربرد دارد.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,آشنایی با فناوری نانو,شرکت دانش بنیان,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code