نانو پوشش ضد بازتاب تولید شده توسط شرکتی دانش‌ بنیان، به افزایش مقاومت سطوحی چون عینک، آینه و ادوات اپتیکی کمک کرد.

پوشش‌های ضد بازتاب از سال‌ها پیش برای حل مشکلات ناشی از انعکاس‌، که به‌شدت میزان نور فرودی را کاهش می‌دهد به کار می‌روند. کاربرد نانوپوشش‌های چندلایه بر روی سطح جلویی سلول‌های فوتوولتاییک یا ادوات اپتوالکترونیک، بازتاب نور فرودی را کاهش داده و به بهبود عملکرد این وسایل منجر می‌شود.

 

از جمله مزیت‌های این فناوری می‌توان به کاهش چشمگیر شدت انعکاس، بهبود مقاومت به خراش و خوردگی و حذف آلاینده‌های زیست‌محیطی به سبب استفاده از روش PVD اشاره کرد. از این نانوپوشش‌های ضدبازتاب می‌توان در عینک‌ها، آینه‌ها و ادوات اپتیکی استفاده کرد.

 

شرکت اورنگ صنعت سپاهان مجموعه‌ای دانش‌بنیان است که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با استفاده از تجهیزات لایه‌نشانی موفق به ارائه فناوری پوشش ضدبازتاب شده است. این نانوپوشش با قرار گرفتن روی سطوح مختلف، مانع از بازتاب نور مرئی می‌شود.

 

افزایش مقاومت سطوح با نانو پوشش‌های ضد بازتاب

 

نانوپوشش‌ها در سطح آینه به‌دلیل ضخامت کمتر از طول‌موج نور مرئی، از تفرق نور جلوگیری می‌کنند. ضخامت پوشش در این محصول کمتر از 100 نانومتر است و استفاده از آن باعث کاهش 50‌درصدی در بازتاب نور شده است. آینه‌های اپتیکی برای بازتاب‌دادن نور در کاربردهای مختلفی از قبیل هدایت پرتو نور، تداخل‌سنجی، تصویربرداری و همچنین کاربردهای عمومی رایج طراحی می‌شوند. این آینه‌ها در صنایع گوناگون به‌ویژه صنعت خودرو به‌طور گسترده به کار می‌روند.

 

در آینه‌های مرسوم تفرق‌های ناخواسته نور روی بازدهی و کارایی محصول اثرات منفی داشته؛ به‌گونه‌ای که قابلیت دید را کاهش می‌دهند. فناوری نانوپوشش‌ها عملکرد این‌گونه آینه‌ها را بهبود می‌بخشد؛ به‌طوری ‌که پوشاندن سطح آینه با نانولایه‌ها تفرق‌های ناخواسته نور را به حداقل رسانده و عملکرد موردنظر را بهبود می‌بخشد. در کاربردهای این نانوپوشش‌ها در آینه خودرو، پوشش‌دهی نه در پشت آینه، بلکه بر روی آن انجام می‌گیرد. زیرا نانوپوشش‌دهی بر پشت آینه موجب ایجاد دوبینی برای راننده و افزایش احتمال بروز حادثه می‌شود.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,شرکت دانش بنیان

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code