کود مناسب با مزایای زیاد از طریق تصفیه فاضلاب به عنوان عنصر اصلی رشد گیاهان یا ماده اولیه ساخته شد.

چند سالی است که ایده بازگشت به طبیعت و استفاده کمتر از کودها و سموم شیمیایی و تمایل مردم به استفاده از محصولات ارگانیک موجب توجه بیش‌ازپیش به استفاده از کودهای زیستی شده است. بر همین اساس در دنیا تولید و استفاده از این نوع کودها روند رو به رشدی داشته است.

 

کود استرووایت ساخت شرکت سبز پالایش ساتراپ به‌صورت مکملی آهسته‌رهش برای گیاهان آپارتمانی و گلخانه‌ای عمل کرده و برای مدت دو ماه، تمام نیازهای گیاه به عناصر اصلی رشد را تأمین می‌کند. یکی از دلایلی که سبب می‌شود تا این کودها، مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار بگیرد، عدم نیاز آن‌ها به اسپری و حل کردن است.

 

این کود یک ماده بازیافتی است و در فرآیند تصفیه فاضلاب می‌توان آن را استخراج کرد، ماندگاری،کنترل رهشی و قیمت رقابتی از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. بهترین بازار این محصول استفاده از آن به‌عنوان ماده اولیه در تولید کودهای مختلف است همچنین در جاهایی که کوددهی سخت است یا کوددهی نیاز به دفعات زیاد دارد به دلیل ماندگاری بهتر نیز می‌توان از کود استرووایت استفاده کرد.

 

تولید کودهای زیستی در فرآیند تصفیه فاضلاب

 

منیزیم آمونیوم فسفات 6 آبه با نام استرووایت شناخته می‌شود، این محصول کودی آهسته رهش و کارآمد است که می‌تواند از هر دو پسماند جامد و فاضلاب انسانی و حیوانی بازیابی شود. برای رسوب استرووایت به‌صورت جامد، غلظت‌های مولی از یون‌های آمونیوم، منیزیم و فسفات و قلیایی لازم است.

 

این ماده در شرایط اسیدی به‌راحتی قابل حل است، در شرایط خنثی به میزان کمی حل می‌شود و در شرایط قلیایی نامحلول است.کشورهای محدودی در دنیا دارای این فناوری هستند و می‌توانند کود را از فاضلاب استخراج کنند.

 

کلمات کلیدی : معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,روش های تصفیه فاضلاب صنعتی,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code