سیستم پایش سلامت سازه، بازرسی پیوسته عیوب موجود در سازه بوسیله یک سیستم متصل به سازه را ممکن می کند.

امین پورکبیریان عضو هیئت مدیره شرکت مهندسی هوشمند حسگر پیشرو، با بیان این‌که سیستم پایش سلامت سازه ترکیبی از سنسورها و پردازنده بر روی سازه است، توضیح داد: سیستم پایش سلامت سازه وضعیت سلامت سازه از جمله وجود خرابی، محل خرابی، شدت خرابی و استحکام باقی‌ مانده را مشخص می‌ کند.

 

سیستم پایش سلامت سازه جز تست ‌های‌ غیرمخرب جزئی از سازه بشمار می‌ آید. سیستم پایش سلامت سازه، بازرسی پیوسته و اتوماتیک عیوب موجود در سازه بوسیله یک سیستم متصل به سازه است که در هر لحظه وضعیت سلامت آن را مشخص می‌ کند.

 

سیستم پایش سلامت سازه‌ اطلاعاتی را راجع به وضعیت سلامت سازه، قابلیت اطمینان سازه، وضعیت آسیب و یکپارچگی سازه ارائه می‌ دهد. سیستم پایش سلامت سازه هزینه و زمان تعمیر و نگهداری که ناشی از پیاده ‌سازی قطعات است را کاهش می‌ دهد. همچنین با تغییر سیستم نگهداشت زمان محور به سیستم نگهداشت شرایط محور، می ‌توان به جای آن‌ که بازرسی پس از تعداد مشخصی ساعت کاری انجام شود، بر اساس شرایط سازه بازرسی را انجام داد.

 

تنها زمانی که سیستم پایش سلامت سازه اخطار داد، عملیات بازرسی به طور گسترده اجرا می ‌شود و این ‌گونه هزینه‌ های تعمیر و نگهداری را می‌ توان به شدت کاهش داد. تمامی سازه‌ ها و قطعات صنعتی در طول کارکرد خود باید در محدوده مورد نظر طراح باشند. این در حالی است که گاهی عوامل محیطی و مخرب موجود می ‌تواند آثار مخربی بر عمر و سلامت سازه یا قطعه مورد نظر داشته باشند.

 

 

مشکلاتی نظیر جوانه ‌زنی و رشد ترک در سازه در صورت بارگذاری و شرایط محیطی مخرب می‌ تواند به واماندگی کامل سازه بیانجامد. چنانچه این معایب پس از رخداد پدیدار شوند، هزینه ‌ای سنگین و گاه جبران ‌ناپذیر برجای خواهند گذاشت. به ‌همین منظور، برای پیش ‌بینی و جلوگیری از رخداد این معایب، سامانه‌ های پایش سلامت سازه استفاده می ‌شوند.

 

این مدیر حوزه دانش بنیان گفت: ایجاد موقعیت های شغلی، صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه های مجموعه ها و در نهایت بهره وری مالی از جمله مهم ترین مزیت های طراحی سیستم پایش سلامت سازه ایران ساخت است.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,شرکت دانش بنیان,آنالیز غیر مخرب

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code