آزمایشگاه‌ها به بازیگران مهمی در صنایع مختلف بدل شده‌اند و نقش مهمی در توسعه علمی و فناورانه کشور دارند.

تجهیزات، دستگاه‌ها و خدمات به افزایش کیفیت محصولات تولیدی کمک می‌کنند و به روند توسعه یافتگی کشور شتاب می دهند. این دستگاه‌ها در حوزه‌های مختلفی به کار گرفته شده و زمینه گسترش فناورانه این عرصه ها را فراهم کرده‌اند. حوزه‌هایی چون «زیست فناوری»، «گیاهان دارویی»، «سلول‌های بنیادی»، «کشاورزی و محیط زیست»، «فضایی»، «حمل و نقل پیشرفته» و «علوم و فناوری های شناختی».

 

کشاورزی و محیط‌ زیست به عنوان یکی از این حوزه‌ها، طی چند سال اخیر با به اشتراک‌گذاری بیش از 5 هزار و 900 دستگاه آزمایشگاهی و با تلاش 251 مجموعه، به سرعت در حال توسعه یافتن و تکمیل زنجیره ارزش خود است.

 

صنایع مهم و راهبردی که به شکل مستقیم در تداوم نسل و ادامه حیات بشر و طبیعت نقش دارند و توسعه ابزارها و فناوری‌ها در این حوزه به یکی از اولویت‌های ملی در همه کشورها بدل شده است. در واقع یکی از لازمه‌های ارتقای سلامت جامعه، تولید فرآورده‌های غذایی سالم و عاری از آلاینده‌های زیست محیطی است. با توجه به این‌که تامین و ارتقای سلامت غذا، یکی از اولویت‌های معاونت علمی و فناوری است از به اشتراک‌گذاری تجهیزات آزمایشگاهی در این حوزه حمایت می کند.

 

تلاش 251 آزمایشگاه برای  رونق حوزه کشاورزی و محیط‌ زیست

 

در همین راستا هم دستگاه‌هایی چون «انکوباتور جوجه کشی»، «ایستگاه کاری واکنش زنجیره ای پلیمراز»، «حمام کنترل دما گردشی گرمایشی/سرمایشی»، «دستگاه آزمون سایش دورانی»، «دستگاه آزمون مقاومت فشاری تک محوره»، «دستگاه آشکارساز گرد و خاک»، «دستگاه استخراج‌گر گاز»، «دستگاه اندازه گیر نقطه انجماد»، «دستگاه اندازه‌گیر هدایت، دما و عمق»، «دستگاه اندازه‌گیری مقاومت زمین»، «دستگاه اندازه گیری میزان تقاضای شیمیایی اکسیژن» و غیره به اشتراک گذاشته شده است تا پژوهشگران و صنعتگران با دسترسی به این تجهیزات بتوانند اقدامات پژوهشی خود را توسعه دهند و دستاوردهای قابل اتکا و مطمئنی داشته باشند.

 

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با حمایت و ترغیب مجموعه‎‌های آزمایشگاهی، پژوهشی و آموزشی به اشتراک گذاشتن تجهیزاتشان تلاش می کند تا به توسعه علمی و فناورانه کشور کمک کند.

 

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code