یکی از مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، خدمات فناورانه در حوزه تعیین توالی DNA را با روشی نوآورانه ارائه می‌دهد.

تعیین توالی DNA، یکی از مهم­ترین تکنیک­ های پرکاربرد در زمینه زیست ­شناسی مولکولی و پزشکی است که به کمک آن می­‌توان ترتیب قرار گرفتن نوکلئوتیدها را در یک قطعه از  DNA مشخص کرد.

 

در مجموعه آزمایشگاه ­های شرکت نوین فناوری مهر مام (مام ژن)، خدمات تعیین توالی اعم از توالی­ یابی به روش سنگر و خوانش فرگمنت، براساس موفق­‌ترین الگوهای بین­‌المللی در حوزه ژنتیک ارائه می­‌شود.

 

این مرکز خدمات آنالیزی خود را بر بستر شبکه آزمایشگاهی فناوری­ های راهبردی ارائه می‌کند و استادان دانشگاه­ ها، دانشجویان، شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهشگران از امکان بهره‌مندی از این خدمات برخوردار هستند.

 

خدمات توالی‌یابی ژنتیکی با روش‌های نوآورانه بر بستر شبکه آزمایشگاهی ارائه شد

 

تعیین توالی DNA با هدف تشخیص انواع جهش­ های ژنتیکی در انسان و گونه ­های مختلف بسیاری از حیوانات، گیاهان و گونه‌های میکروبی انجام می‌­شود. بدین منظور، روش­‌های متعددی ابداع شده است که به سه نسل اول، دوم و سوم تقسیم ­بندی می‌­شود.

 

رایج ­ترین فناوری توالی­ یابی DNA، تعیین توالی به روش سنگِر (Sanger Sequencing) نام گرفته است، به عنوان یک روش موفق پرکاربرد مورد استفاده است و دقت، قدرت و سهولت در روش خاتمه زنجیره یا توالی‌­یا‌بی سنگر باعث شده که این تکنیک برای بیش از 30 سال مورد استفاده باشد و حتی با وجود نسل­های جدید تعیین توالی، همچنان به عنوان روشی دقیق مورد تایید قرار گیرد.

 

امروزه، دانش توالی‌یابی DNA برای تحقیقات زیست‌شناسی پایه، به یک ضرورت تبدیل شده است و در زمینه‌های کاربردی متعددی مانند تشخیص پزشکی، بیوتکنولوژی، پزشکی قانونی، ویروس‌شناسی و زیست‌شناسی سیستماتیک استفاده می‌شود.

 

کلمات کلیدی : آزمایشگاه,توالی‌سنجی,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code