آنالیز عناصر فرآیندی است که کمک می کند تا در پروژه های اکتشاف و استخراج معادن، عملیات میدانی با دقت بیشتری انجام شود.

خدمات آنالیز عنصری یکی از آزمایش ها و تحلیل‌هایی است که توسط مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ارائه می‌شود. یک شرکت دانش‌بنیان با هدف تسهیل فرآیند اکتشاف و استخراج در معادن، این خدمت فناورانه را ارائه می‌دهد.

 

مجتبی نیک زاد، عضو هیئت مدیره شرکت دانش بنیان آریا شیمی شریف، با اشاره به این‌که آنالیز عناصر کمک به سزایی به اکتشاف معادن می کند گفت: آنالیز عناصر و مواد، بیشتر در حوزه های معدنی و آبی مورد استفاده قرار می گیرد و کمک می کند تا تحقیقات، اکتشافات و حتی سلامت آب مورد سنجش قرار گیرد.

 

 

تشخیص میزان عناصر در هر ماده معدنی

در آنالیز عناصر، میزان مواد تشکیل دهنده هر ماده مشخص می شود و کمک می کند تا پژوهشگران بتوانند در خصوص هر ماده تصمیمات لازم را بگیرند. تشخیص فرمول ها نیز از طریق آنالیز عناصر ممکن است و این آزمایش ها می تواند کمک کند تا اورانیوم، مس، نقره، روی و طلا در تحقیقات رصد شود.

 

در طول سال بین 10 تا 20 هزار نمونه آنالیز می شود که سبب شده تا نیاز به خارج از کشور از بین برود و شرکت ها در زمان کوتاه تری به نتایج دست یابند. تا پیش از این نمونه ها به کشورهای استرالیا و کانادا ارسال می شد که دیگر امروز نیازی به ارسال نمونه به خارج از کشور نیست.

 

آنالیز ارزان تر در داخل کشور

این مدیر حوزه آزمایشگاهی با اشاره به امکان ارائه خدمات آنالیز عنصری با هزینه پایین‌ در کشور عنوان کرد: «آنالیز عناصر در داخل ایران یک پنجم آنالیز در خارج از کشور هزینه دارد اما از همان دقت برخوردار است». شرکت آریا شیمی شریف تاکنون موفق به ایجاد 10 فرصت شغلی به صورت مستقیم شده است که با تداوم حمایت از شرکت های دانش بنیان، هم فرصت های شغلی بیشتری خلق می شود و هم صرفه جویی ارزی قابل توجهی در کشور رقم می خورد.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,صنایع فلزی و معدنی,معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری,آنالیز عنصری

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code