به دلیل اهمیت بالای نمایشگاهArabLab2015 ، کریدور خدمات صادرات محصولات دانش‌بنیان پس از تدوین برنامه پیشنهادی و رساندن آن به تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نمایشگاه عرب لب 2015 که در تاریخ 3 الی 6 فروردین ماه 94 در شهر دوبی برگزار شد بصورت پاویون ملی ایران شرکت کرد. در این نمایشگاه، 8 شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های آزمون مواد و مکانیک، نفت، ساختمان و عمران، زیست فناوری، تجهیزات لایه‌نشانی، سنتز نانوساختارها، آنالیز مواد و تصویربرداری سطح با میکروسکوپ نیروی اتمی در پاویون مجتمع به اندازه 72 متر مربع به نمایش و معرفی محصولات خود پرداختند.

نمایشگاه عرب لب از مهمترین نمایشگاه‌های منطقه در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی است که خریداران بسیاری را از سراسر جهان به ویژه از بازارهای رو به رشد خاورمیانه، آفریقا، شبه قاره هند، آسیا و چین گرد هم می‌آورد. حوزه کاری نمایشگاه عرب لب شامل موارد متعددی است که از آن جمله می‌توان به تجهیزات تشخیص طبی، شناسایی دارو، نانوتکنولوژی، علوم زیستی، سیستم‌های تست و اندازه گیری و نفت و انرژی اشاره کرد.

به دلیل اهمیت بالای این نمایشگاه، کریدور خدمات صادرات محصولات دانش‌بنیان نیز، پس از تدوین برنامه پیشنهادی و رساندن آن به تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در نمایشگاه عرب لب 2015 که در تاریخ 3 الی 6 فروردین ماه 94 در شهر دوبی برگزار شد بصورت پاویون ملی ایران شرکت کرد تا از این طریق بتواند هم شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه تولید تجهیزات آزمایشگاهی را مورد حمایت قرار دهد و هم در راستای تقویت برند ملی و ایجاد حس اعتماد در خریداران، نظر آنان را در مورد توانمندی شرکت‌های تولیدی ایرانی جلب نماید. 

پاویون ایران با حضور 8 شرکت دانش بنیان در حوزه‌های آزمون مواد، نفت، ساختمان و عمران، زیست فناوری، تجهیزات لایه‌نشانی، سنتز نانوساختارها، آنالیز مواد و تصویربرداری سطح با میکروسکوپ نیروی اتمی در فضایی به اندازه 72 متر مربع در نمایشگاه عرب لب 2015 به نمایش و معرفی محصولات خود پرداخت.

در این دوره از نمایشگاه، در مجموع تعداد 926 شرکت از 58 کشور مختلف دنیا در نمایشگاه عرب لب 2015 به ارائه محصولات خود پرداختند. از این میان کشورهای آلمان، انگلستان و چین به ترتیب با 163، 109 و 82 شرکت پر رنگ‌ترین حضور را در نمایشگاه داشتند. تعداد بازدیدکنندگان از این نمایشگاه نیز قابل توجه است. در این دوره از نمایشگاه در حدود 11 هزار نفر از نمایشگاه عرب لب 2015 دیدن کردند که 3 هزار نفر آنان در روز اول به بازدید از نمایشگاه پرداختند.

filereader.php?p1=main_fcb993fd59b820431
به گفته آقای مهندس قاسمی، مسئول کریدور خدمات صادرات محصولات دانش‌بنیان، بازدید از غرفه پاویون ایران بسیار قابل توجه بود. بازرگانان و توزیع‌کنندگان زیادی به ویژه از کشورهای هند، پاکستان و امارات متحده عربی از محصولات ایرانی بازدید کردند و درخواست همکاری با شرکت‌های ایرانی را داشتند. از این میان نیز تعداد زیادی از بازرگانان و تجار، اظهار تمایل کردند تا با حضور در نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران که در اردیبهشت ماه 94 برگزار خواهد شد شناخت بیشتری نسبت به محصولات ایرانی پیدا کنند.

وی ادامه داد: «با توجه به اهمیت ویژه این نمایشگاه و بازدیدکنندگان آن، شرکت در این نمایشگاه می‌تواند موقعیت مناسبی برای شرکت‌های دانش بنیان ایرانی باشد که قصد ورود به بازارهای بین المللی را دارند. سال آینده کریدور خدمات صادرات محصولات دانش بنیان قصد دارد با فضایی دو برابر امسال در نمایشگاه حضور پیدا کند تا از این طریق، شرکت‌های ایرانی بیشتری بتوانند محصولات خود را به نمایش بگذارند.»

ایشان اظهار امیدواری کردند با حضور پررنگ‌تر شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های بین المللی و متعاقباً حضور در بازارهای بین المللی بتوانیم توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران را در زمینه علم و فناوری به طور چشم‌گیرتری در عرصه‌های جهانی به منصه ظهور برسانیم و با اتکا بر صادرات محصولات دانش بنیان گام مؤثری در راستای اقتصاد دانش بنیان غیر وابسته به نفت برداریم.

حضور تعدادی از دبیران کارگروه‌های تخصصی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در نمایشگاه

به گزارش دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، تعدادی از دبیران کارگروه‌های تخصصی این شبکه در این دوره از نمایشگاه عرب‌ لب حضور یافتند.

filereader.php?p1=main_e484f81909ed13b40

از جمله فعالیت‌هایی که در این بازدید چهار روزه انجام گرفته‌است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- بازدید از محصولات و دستاوردهای مختلف کشورها به خصوص تجهیزات توزیع اندازه ذرات، دستگاه‌های آنالیز عنصری، کروماتوگرافی، X-Ray، میکروسکوپ‌های نوری، استریو و الکترونی، نمونه‌های مرجع استاندارد و حلال‌های بسیار خالص آزمون مهارت، SPM، سیستم‌های اتوماتیک برای آماده‌سازی نمونه، استخراج و تغلیظ آن، تجهیزات آنالیز سطح نظیر اندازه‌گیری جذب شیمیایی، جذب فیزیکی و تعیین سطح ویژه خصوصاً برای کاتالیست‌ها و تجهیزات الکتروشیمی؛

- حضور در سمینارهای آموزشی، مانند سمینار آماده‌سازی نمونه برای میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، طراحی و چیدمان آزمایشگاه و نحوه قرارگیری لوله‌های تاسیساتی بر روی سقف آزمایشگاه و هواکش‌های آزمایشگاهی (lab in Box)، ایمنی و حفاظت از محیط زیست در آزمایشگاه، کاربردهای فلورسانس اشعه ایکس در صنایع نفت و پلیمر، Sampling and Cryostorage of Liquid Samples، Introduction to Super-Resolution Microscopy،  سمینار معرفی دستگاهAFM-IR  و سمینار معرفی روشی میکروسکوپی با توان تفکیک فوق بالا (Super-Resolution)؛

- امکان‌سنجی تهیه مواد مصرفی آزمایشگاهی نظیر فیلتر سرنگ با ابعاد نانومتری، از شرکت‌های کره‌ای.
کلمات کلیدی : نمایشگاه عرب لب ArabLab

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code