معاون اول رییس جمهور گفت: شاه بیت اقتصاد مقاومتی توجه به اقتصاد دانش بنیان است و هم در بندهای اصلی و هم در رویکردهای اقتصاد مقاومتی بر اقتصاد دانش بنیان تاکید شده است.

دکتر جهانگیری در چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران تاکید کرد:

شاه بیت اقتصاد مقاومتی؛ «اقتصاد دانش‌بنیان» است

معاون اول رییس جمهور گفت: شاه بیت اقتصاد مقاومتی توجه به اقتصاد دانش بنیان است و هم در بندهای اصلی و هم در رویکردهای اقتصاد مقاومتی بر اقتصاد دانش بنیان تاکید شده است.

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در مراسم افتتاح چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران که در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در بازدید از این نمایشگاه شاهد رشد قابل توجه دستاوردها بودم که باعث افتخار و غرور است.

وی با بیان اینکه ما مکلف به توسعه ایران هستیم و باید برای پیشرفت کشور برنامه ریزی کنیم، گفت: در سالهای گذشته ملاک توسعه و پیشرفت، توسعه صنایع بزرگ نظیر صنعت فولاد بود و هنگامی که درباره دارایی ها و ثروت یک کشور صحبت می شد، منابع طبیعی نظیر نفت و گاز مدنظر قرار می گرفت.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: اما امروز وقتی از ثروت و دارایی کشورهای پیشرفته مثال زده می شود، دیگر به دارایی های فیزیکی پرداخته نمی شود بلکه صاحبان دانش و اندیشه هستند که با استفاده از خلاقیت خود ارزش افزوده و ثروت تولید می کنند.

دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: توجه به توسعه علم و فناوری مدتی است که در ایران نیز به یک گفتمان تبدیل شده و بانی آن مقام معظم رهبری بودند که این موضوع را در کشور گفتمان سازی کردند که توسعه علم و فناوری زیربنای هر توسعه ای خواهد بود و توسعه ای می تواند پایدار باشد که متکی به علم و فناوری است.

وی با یادآوری اینکه ایران در مقطع فعلی از کشورهای پیشرفته فاصله زیادی گرفته است، تصریح کرد: نیاز داریم برای بازگشت به جایگاه اصلی کشورمان در عرصه پیشرفت و علم و فناوری، بیش از پیش به نخبگان و دانشمندان کشور توجه کنیم و آنها را مورد حمایت قرار دهیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: دانشگاه ها باید در کشور محترم شمرده شوند و از امکانات لازم برخوردار باشند تا بتوانند نقش خود را به درستی ایفا کنند.

دکتر جهانگیری افزود: در پنج رویکرد اقتصاد مقاومتی و نیز در بندهای اصلی این سیاستها بر موضوع اقتصاد دانش بنیان تاکید شده است و جهت گیری اصلی ما باید این باشد که دانش باید حرف اصلی را در اقتصاد کشور بزند.

وی اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم اقتصاد کشور را از اتکاء به نفت رهایی بخشیم، باید جایگزین مناسبی برای نفت پیدا کنیم و در جهت گیری هایی که در اقتصاد مقاومتی بر آن تاکید شده، هیچ جایگزینی مناسب تر از دانش، فکر و اندیشه جوانان تحصیلکرده کشور وجود ندارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزارش معاون علمی و فناوری رییس جمهور مبنی براینکه ایران از نظر تعداد فارغ التحصیل رشته مهندسی در جایگاه پنجم دنیا قرار دارد، خاطر نشان کرد: این تعداد نیروی انسانی تحصیلکرده و با وجود این جوانان مولد، قادر خواهیم بود یک اقتصاد دانش بنیان را در کشور محقق سازیم.

دکتر جهانگیری با اشاره به همایشی که اخیراً در وزارت نفت با رویکرد اقتصاد مقاومتی برگزار شد،‌گفت: در این همایش قراردادها و توافق نامه هایی از سوی وزارت نفت با دانشگاههای معتبر کشور به امضاء رسید و مقرر شد بیش از هزار میلیارد تومان منابع در اختیار دانشگاهها قرار گیرد تا دانش و فناوری مورد نیاز صنعت نفت کشور با توان داخلی تولید شود.

وی افزود: یکی از برنامه های دولت سرمایه گذاری سالانه دویست میلیارد دلار در صنعت نفت کشور است و این موضوع ایجاب می کند که در توسعه صنعت نفت از دانش و فناوری های جدید روز استفاده کنیم.

معاون اول رییس جمهور از دانشگاههای کشور بعنوان زیرساخت اصلی دانش بنیان شدن اقتصاد یاد کرد و گفت: دانشگاههای کشور باید خود را مجهز کنند زیرا دانشگاهها و مراکز علمی می توانند نقش موثری در انتقال و تولید دانش و فناوری داشته باشند.

دکتر جهانگیری با ابراز تأسف از اینکه در سالهای گذشته توجهی به تجهیزات مورد نیاز دانشگاههای کشور نشده است، گفت: تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاهها به شدت فرسوده شده است و امیدوارم این نمایشگاه ظرفیت آن را داشته باشد که بتواند نیازهای دانشگاههای کشور را تأمین کند تا روند تحقیقات و پژوهشهای دانشگاهی به شکل مطلوبی ادامه یابد.

وی با تاکید براینکه مصرف تولیدات داخلی باید به یک فرهنگ در کشور تبدیل شود، گفت: مصرف کالای تولید داخلی باید به فرهنگ عمومی جامعه تبدیل شود و رسانه ها و شخصیت ها باید وظیفه خود بدانند که این فرهنگ را تقویت نمایند.

معاون اول رییس جمهور یکی از سیاست های قطعی دولت در سال 95 را حمایت از تولید داخلی عنوان کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم برای جوانان تحصیکرده کشور اشتغال فراهم کنیم و سطح رفاه مردم را افزایش دهیم نیازمند رشد اقتصادی بالای 5 درصد هستیم و لازمه تحقق این رشد رونق تولید داخلی است.

دکتر جهانگیری  افزود: باید نظام تعرفه ای مناسب در حمایت از تولید داخلی ایجاد کنیم و البته لازم است حقوق مصرف کنندگان نیز رعایت شود.

وی همچنین با تاکید بر لزوم مبارزه با قاچاق کالا در جهت حمایت از تولید داخلی، خاطر نشان کرد: امسال باید سخت گیرانه تر از سالهای گذشته از بخش های دولتی بخواهیم که به هیچ عنوان از کالاهای خارجی که نمونه مشابه داخلی آن در کشور وجود دارد، استفاده نکنند.

در این مراسم معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز از نیروی جوان تحصیلکرده بعنوان سرمایه های کشور نام برد و گفت: اگر جهت گیری های ما درست باشد می توانیم از دانش و تفکر جوانان در جهت ایجاد ارزش افزوده استفاده کرده و آنان را تبدیل به افرادی کارآفرین کنیم.

گفتنی است معاون اول رییس جمهور پیش از حضور در این مراسم، چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران را افتتاح و ضمن بازدید از برخی غرفه ها، در جریان آخرین دستاوردها و توانمندی های داخلی کشور قرار گرفت.

همچنین با حضور معاون اول رییس جمهور از شرکت ها و دانشگاه های برتر در دوره قبل نمایشگاه تقدیر شد.

چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاه ساخت ایران به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 5 تا 8 اردیبهشت ماه سال جاری با حضور شرکت‌های دانش بنیان داخلی این حوزه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت iranlabexpo.isti.ir نیز مراجعه کنید.
کلمات کلیدی : نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران,شرکت‌های دانش‌بنیان

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code