همزمان با نشست بین المللی «گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو»، شبکه آزمایشگاهی به عنوان مرکز تعاملات خدمات آزمایشگاهی بین ایران و سایر کشورها معرفی شد.


نشست بین‌المللی «گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو» با مشارکت کشورهای کره، روسیه، تایوان، تایلند، مالزی و قزاقستان در تاریخ ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ در محل ستاد توسعه فناوری نانو در حال برگزاری است.

هدف اصلی از برگزاری این نشست، تبادل اطلاعات و تجربیات در خصوص راهبردهای گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری بین کشورهایی است که در حال حاضر صدور گواهینامه و برچسب‌گذاری محصولات نانو را اجرا می‌نمایند یا این که آن را جزء برنامه آینده خود قرار داده‌اند.

موضوعات مورد بحث در نشست بین‌المللی «گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو» شامل موارد زیر است:
- مرور اجمالی فعالیت‌ها و برنامه‌های کشورهای شرکت‌کننده در خصوص گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو؛
- الزامات، قوانین و مقررات مربوط به گواهی‌دهی و برچسب‌گذاری محصولات فناوری نانو؛
- روش آزمون‌های استاندارد و روش‌های تعیین مشخصات نانومواد و محصولات فناوری نانو؛
- دستورالعمل‌های ارزیابی ایمنی محصولات فناوری نانو؛
- اندازه شناسی‌نانو، کالیبراسیون و مواد مرجع؛ و
- شکل‌گیری همکاری‌های بین‌المللی در خصوص صدور گواهی‌نامه و برچسب‌گذاری محصولات فناوری‌نانو.

در این نشست، شبکه آزمایشگاهی به عنوان مرکز تعاملات آزمایشگاهی بین ایران و کشورهای مذکور در در خصوص صدور گواهی‌نامه و برچسب‌گذاری محصولات فناوری‌نانو معرفی شد. ارائه و دریافت خدمات آزمایشگاهی، آموزش و ارتقاء کارشناسان آزمایشگاه‌ها، استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی، انجام مقایسات بین آزمایشگاهی و آزمون‌های مهارت و مواردی از این دست از جمله تعاملات شبکه آزمایشگاهی با این کشورها به شمار می‌رود.

شایان ذکر است، در سال 2016، صدور گواهینامه نانو برای همه محصولات فناوری نانو که در سراسر کشور تولید و یا به طور انبوه از خارج وارد کشور می‌‌شوند الزامی است و این محصولات باید پس از بررسی و تایید توسط ستاد توسعه فناوری نانو و با همکاری سازمان ملی استاندارد نشان «نانو نماد» (Nano Mark) دریافت نمایند. نشان «نانو نماد» مشخص‌کننده مواردی از جمله اصالت محصول نانویی و ایمنی محصول است و وجود آن کمک می‌کند تا مصرف‌کننده در مواجهه با محصولات نانویی، آن را از محصولات غیر نانویی تمیز دهد.
کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو,نانو نماد

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code

نظرات

0 0

بیژن شفقی - ‏۱۳۹۵/۰۵/۳۰

اشخاص حقیقی محقق چطور میتوانند در باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی عضو شوند ؟

پاسخ
پاسخ مسئول سایت :

سلام

به نشانی login.labsnet.ir مراجعه کنید