پروژه شبیه ساز سقوط آزاد با همکاری منطقه تجاری گردشگری سپاد و پشتیبانی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری انجام شده است، و این پروژه یک طرح ملی است که توانسته یک فناوری بومی را به نمایش بگذارد

پروژه شبیه ساز سقوط آزاد یا تونل عمودی باد توسط مهندسان داخلی طراحی شده و تقریبا تمام تجهیزات آن نیز در داخل کشور طراحی و به مرحله اجرا درآمده که بر اهمیت پروژه افزوده است همچنین تونل عمودی باد در بعد آموزشی برای تقویت زیرساخت‌های تخصصی کشور حائز اهمیت است و شبیه ساز سقوط آزاد، هم یک پروژه تفریحی و هم یک پروژه آموزشی محسوب می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از مهم ترین اهداف حمایت از طرح‌های دانشمندان، این است که محققان و متخصصان داخلی را به سمت تبدیل ایده به فناوری تشویق کنیم که طرح تونل باد عمودی یکی از همین طرح‌ها است و مصداق کامل تبدیل ایده به فناوری محسوب می‌شود.

تونل بادعمودی دارای ارتفاع کل ۴۵ متر و قطر ۱۰ متر است که محفظه اصلی عملیاتی 5.3 متر ارتفاع و 6.3 متر قطر دارد، 7 هواکش قوی در بالای این محفظه تعبیه شده است. زمانی که فرد در این محفظه قرار می گیرد، توسط مکش این هواکش‌ها باد تا سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت جریان می یابد و شخص در شرایط شبیه‌سازی شده سقوط آزاد، حالت بی وزنی را تجربه می‌کند.

تونل باد عمودی توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی شده و مجری طرح نیز سال ها در همین زمینه تحصیل کرده است، و توانسته  ایده و دانش خود را به عنوان یک طرح کلان ملی به فناوری و محصول تبدیل کند.

با توجه به اینکه این طرح برای اولین بار در کشور در شهر مشهد، بهره برداری می شود، می تواند به عنوان یک طرح تفریحی مورد استفاده قرار گیرد و افراد بی وزنی و سقوط آزاد را به صورت واقعی تجربه کنند، این طرح می تواند در آموزش چتربازی نیز به کار گرفته شود. شبیه سازی هزینه و خطر کمتری نسبت به پرش از هواپیما دارد و فرد کاملا می تواند سقوط آزاد را با این روش آموزش ببیند.

با ایجاد دانش فنی بومی شده، این طرح توانایی تجاری سازی شدن نیز دارد و شرکت مذکور می تواند این طرح را در هر شهر دیگری اجرا کند تا مورد استفاده عموم قرار گیرد.

ایران در فهرست معدود کشورهای دارنده فناوری تونل باد عمودی قرار گرفت

محمدعلی اردکانی، مجری طرح کلان « طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی» در خصوص این طرح، گفت: طرح شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی با محوطه پروازی ۱۰ ضلعی و قطر محاطی ۳.۶ متر و ارتفاع محوطه پرواز در ۴ متر طراحی شده است و جریان هوا در این طرح نیز ۲۲۰ کیلومتر طراحی شده و به فرد احساس سقوط آزاد در فضا را تلقین می کند.

وی افزود: در واقعیت به این گونه است که وقتی فرد از هواپیما یا هر بلندی که خود را پرتاب می کند تا فاصله ۸۰۰ متری زمین بدون چتر پایین می‌آید، یعنی ۳۰ کیلومتر را در زمان ۳۰ ثانیه طی می کند که به این قسمت از پرش، سقوط آزاد گفته می شود.

وی عنوان کرد: تونل باد عمودی، توسط شرکت فراسنجش صبا طراحی شده و قسمت پرش را شبیه سازی می کند، زیرا آموزش واقعی این قسمت بسیار خطرناک، سخت و هزینه بر است؛ اما با این دستگاه، آموزش بسیار راحت تر صورت می گیرد.

اردکانی اظهار کرد: در این طرح فرد ساکن است و جریان هوا با سرعت ۲۰۰ تا ۲۲۰ کیلومتر در ساعت جریان دارد و فرد کاملا احساس معلق بودن در فضا را به دست می آورد و شرایط شبیه همان سقوط آزادی است که افراد در حین پریدن از بلندی حس می کنند و به این ترتیب می توانیم به فرد آموزش لازم را در زمینه سقوط آزاد ارائه دهیم.

به گفته مجری طرح، آموزش با طرح شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی، ایمنی بالایی دارد، بسیار راحت و آسان است.

طرح کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه‌ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی به عنوان یکی از طرح‌های کلان ملی برای اولین بار در کشور و با کارفرمایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بومی سازی شده است

طرح کلان کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی یکی از فناوری هایی است که تاکنون در کشور وجود نداشته، اما با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط محققان برجسته کشور، این دانش بومی شد و در بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

طرح کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی یا شبیه سازی سقوط آزاد طرحی است که می‌تواند در حوزه‌های مختلفی مانند آموزش خلبانی، نیروهای امدادی، نیروی انتظامی، چتربازی حرفه‌ای و تفریحی مورد استفاده قرار گیرد.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با هدف اجرای ماموریت خود مبنی بر حمایت از تولیدات ایرانی و توسعه علمی و فناوری در کشور، با ارائه مبلغ 6 میلیارد ریال از طرح کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه‌ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی حمایت کرده است.

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code