محققان موفق به پوشش دهی آلیاژ نیکل-تیتانیوم به منظور ارتقای زیست سازگاری و قابلیت دارورسانی هدفمند جهت کاربرد در استنت های عروقی شدند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جعفر خلیل علافی مجری پروژه "پوشش‌دهی آلیاژ هوشمند نیکل-تیتانیم به منظور ارتقای زیست سازگاری و قابلیت دارورسانی هدفمند جهت کاربرد در استنت‌های عروقی" درباره این پروژه که با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به اتمام رسیده اظهار کرد: در این پژوهش پوشش‌های کلسیم فسفاتی روی سطح اصلاح شده‌ آلیاژ نایتینول ایجاد و مطالعه شدند. در ابتدا جهت اصلاح سطح، آلیاژ نایتینول در محلول اسیدی قرار گرفت و در ادامه در آب دیونیزه جوشانده شد و در نهایت در دمای ˚C470 به مدت نیم ساعت تحت اتمسفر خنثی عملیات حرارتی شد. درادامه پوشش‌های کلسیم فسفاتی توسط روش رسوب‌دهی الکتروشیمیایی روی آلیاژ نایتینول ایجاد شدند.
وی ادامه داد: در نهایت نتایج تحقیقات ما نشان داد که پوشش‌های کلسیم فسفاتی موجب افزایش زیست سازگاری آلیاژ نایتینول می‌شوند. همچنین مشخص شد که با افزایش نسبت کلسیم به فسفر به دلیل اصلاح ترشوندگی، بهبود خواص مکانیکی و همچنین کاهش میزان حل شدن رسوبات در محیط کشت، میزان سلولهای چسبیده به سطح و پهن شدگی آنها روی پوشش بیشتر می‌شود.
علافی همچنین بیان کرد: در واقع در این پروژه موفق به پوشش دهی استنت های عروقی با استفاده از کلسیم فسفات شدیم که زیست سازگاری بیشتری را با بدن دارند همچنین قابلیت دارورسانی یکی از ویژگی های دیگر این استنت است.
کلمات کلیدی : استنت

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code