ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی به منظور گسترش روند توسعه فناوری در استان البرز اقدام به برپایی نخستین پژوهش سرای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی کرده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری معاونت علمی، در راستای تعلیم و تربیت علمی و فناورانه و تنوع بخشی به محیط‌های یادگیری در میان آینده سازان، معاونت آموزش متوسطه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی، نخستین آزمایشگاه دانش آموزی سلول‌های بنیادین و پزشکی بازساختی کشور در پژوهش سرای دانش آموزی ملاصدرا، آموزش و پرورش ناحیه 4 کرج راه اندازی شد.

نگاه جدید توجه به اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی است
علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سال آینده ایران حدود صد و دهمین سال نفتی خود را می‌گذراند، در سال 1287 نخستین چاه نفت در منطقه مسجدسلیمان خوزستان به دست آمد ازاین‌رو صدو نه سال خام فروشی را خوب تجربه کردیم و شاهد آن بودیم که با یک تهدید و تحریم چگونه به اقتصاد ما صدمه زدند.
وطنی گفت: به جد دوران خام فروشی و یا دوران اقتصاد متکی بر نفت روبه‌زوال است و نگاه جدید، توجه به اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی است.
وی با اشاره به اینکه در جایگاه علمی کشور در بخش نانو مقام ششم را در دنیا داریم گفت: کسب افتخارات و پله‌های صعودی بسیار فشرده و نفس‌گیر است و اینکه بتوانیم طی 2 سال از مقام سی و پنجم در کشور مقام ششم را در دنیا کسب کنیم تلاش‌های شبانه‌روزی و غیرت ملی را به رخ می‌کشد.

علمی بهتر است که نافع باشد
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با تأکید بر اینکه دانش را باید عمقی یاد بگیریم بیان کرد: اگر قرار باشد به علم و فناوری سطحی بنگریم و از دانایی به دارایی نرسیم به‌طور حتم در سؤال علم بهتر است یا ثروت دچار سردرگمی خواهیم شد. امروزه آگاهیم علمی بهتر است که نافع باشد و از آن تولید ثروت کرد و از دانایی به دارایی دست‌یافت، نه اینکه به دنبال منابع زیرزمینی باشیم بلکه منابع روی زمین ( نیروی انسانی) است که می‌تواند آینده را روشن سازد.
وطنی گفت: برنامه‌ریزی داشتیم در افق 1404 دو هزار شرکت دانش‌بنیان داشته باشیم ولی از سال 1389 که قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است آخرین رقم و عدد در این رابطه تنها محدود به 3 هزار شرکت دانش‌بنیان است که این امر خبر از فاصله زیاد با ایده آل‌های علمی دارد.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران با تأسیس صندوق نوآوری و شکوفایی و تزریق سالیانه 1000 میلیارد تومان اعتبار در آن در جذب طرح‌های توسعه فناوری باقابلیت تجاری‌سازی کمک کرد. ازاین‌رو پذیرفتنی نیست که محقق یا فناوری مدعی آن باشد که ایده‌ایی‌ را داشته که قابلیت تجاری‌سازی و رقابت در عرصه بین‌المللی را دارا بوده است اما موردحمایت قرار نگرفته است.
وطنی بابیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که فناوری‌ها، توسعه و تجاری‌سازی محصولات را بعد از دانشگاه هم‌اکنون در سطح مدارس نیز کشانده است بیان کرد: این امر نویددهنده آن است که اقتصاد این نظام متکی بر توسعه فناوری خواهد بود.

استفاده از داروهای شیمیایی رو به زوال است
وی ادامه داد: زمانی برای مداوای بیماران پزشکانی که حکیم لقب داشتند بدون استفاده از داروهای شیمیایی به مداوای بیماران می‌پرداختند و اکنون شاهد آن هستیم که دوران استفاده از داروهای شیمیایی روبه‌زوال است و آینده جهان به سمت فناوری‌های متکی بر سلول‌های بنیادی می‌رود به گون‌هایی‌ که داروخانه‌های امروزی جای خود را به داروخانه‌هایی با فناوری‌های متکی بر سلول‌های بنیادی خواهد داد.

ایران در آینده‌ای‌ نزدیک تبدیل به قدرتی بزرگ در حوزه سلول‌های بنیادی خواهد شد
امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی، در بخش دیگری از این مراسم ضمن ابراز خرسندی از افتتاح اولین پژوهش سرای دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان البرز بیان کرد: روزی برسد کشور عزیزمان ایران به کمک دانش آموزان یعنی آینده‌سازان این سرزمین، جزو ابرقدرت‌های حوزه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در دنیا باشد.
وی تمرکز اقدامات علم و فناوری سلول‌های بنیادی در سراسر کشور را یکی از اهداف مهم در ستاد معرفی کرد و گفت: : افتتاح اولین مرکز جامع سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور در تبریز همچنین اولین مزرعه حیوانات کشور در استان کرمان و دومین مرکز جامع سلول‌های بنیادی نیز در استان فارس از جمله اقداماتی است که توسط این ستاد به منظور توسعه روند اقدامات علمی و فناورانه در سرا سر کشور به انجام رسیده است.
حمیدیه در ادامه بیانات خود با اشاره به ظرفیت‌های استان البرز از راه‌اندازی اولین شهر سلولی دنیا در این استان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
بر اساس این گزارش نخستین پژوهش سرای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی کشور در استان البرز، با حضور علی وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، طهایی استاندار البرز، مهندس زرافشان معاون متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، ساکی مدیرکل اداره آموزش‌وپرورش استان البرز و جمعی از فرهنگیان در استان البرز افتتاح شد. 
کلمات کلیدی : سلول بنیادی,ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code