یکی از شرکت‌های فناور کشورمان با تولید و طراحی دستگاه‌ ضخامت سنج لایه های نازک، توانایی اندازه‌گیری لایه‌ها در محیط آزمایشگاهی تا دقت نانومتری را ممکن کرده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اندازه‌گیری و ضخامت‌سنجی، یکی از مؤلفه‌های مهم در آزمایش‌های گوناگون است اما وجود تجهیزاتی که بتوانند دقت و کیفیت لازم برای نتیجه‌بخش بودن این آزمایش‌ها حائز اهمیت بالایی است. بر همین اساس، یکی از شرکت‌های فناور کشورمان توانسته است با روش‌های فناورانه نو این تجهیزات را تولید کند.
به گفته فرزاد حمدی فعال حوزه فناوری دستگاه ضخامت‌سنج لایه‌های نازک با استفاده از پراش فرنل از پله های فازی و همچنین دستگاه ارتعاش سنج از راه دور از ضرورت‌های حوزه آزمایش‌ها بودند که در داخل کشور طراحی و تولید شدند.
مدیرعامل فناوری خلا کهربا به همکاری با دانشگاه‌های معتبر برای تولید محصولاتی که مشابه خارجی ندارند اشاره کرد و گفت: هزینه تمام شده این دستگاه‌ها، خدمات پس از فروش و کیفیت و دقت اندازه گیری دارای مزیت رقابتی هستند.
حمدی به تولید دستگاه های اندازه گیری با دقت بالا، بدون مشابه خارجی و دانش بومی اشاره کرد و گفت: ضخامت سنج لایه های نازک دستگاهی است که می‌تواند ضخامت لایه های نشانده شده بر روی سطوح تا دقت 2 نانومتر اندازه‌گیری کند.
حساس نبودن به نوسان‌های مکانیکی بر خلاف سایر روش ها، بی‌نیازی از کالیبراسیون دائمی، محدوده کاری وسیع تر نسبت به سایر روش ها و سهولت کار با دستگاه از مزیت‌های ضخامت سنج لایه‌های نازک بود که مدیرعامل فناوری خلأ به آن‌ها اشاره کرد.
همچنین انـدازه گیری ضخامت در مولتـــی لایــه‌ها، فیــــلتـرهای اپــتیکی و دیــکروئیک‌ها ، صنایع نـظامی و الکتـرونیکی، لایـــه نشانی، صنعت نیــمه هادی، سلول‌های خورشیدی میــکرو الکتــرونـیک، از کاربردهایی بود که این فعال فناور بع آن‌ها اشاره کرد.
وی با بیان ‌این‌که دستگاه‌های تولید داخلی توانمندی رقابت در بازار منطقه‌ای و بین‌المللی را دارا هستند، اظهار کرد: حمایت از خرید دستگاه‌های داخلی و کمک به استاندارد شدن این دستگاه‌ها می‌تواند ضمن رفع نیاز داخلی به تجهیزات پیشرفته‌ی اندازه‌گیری و بی‌نیازی از واردات این دستگاه‌ها، مسیر را برای اشتغال از یک سو و ارزآوری به واسطه عرضه محصولات به دیگر کشورها هموار کند.
کلمات کلیدی : تجهیزات اندازه گیری مقیاس نانو

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code