نشست تخصصی مشترک ایران و اندونزی با حضور دست‌اندرکاران فناوری نانوی ایران و اندونزی، از جمله ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و با هدف توسعه‌ همکاری‌ها در این عرصه برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،در نشست تخصصی مشترک ایران و اندونزی  دستاوردهای فناوری نانوی ایران معرفی شد و شرکت‌های فعال دو کشور در حوزه‌ی نانو به مذاکره پرداختند. معرفی دستاوردهای فناورانه دو شرکت ایرانی در زمین تولید نانوکامپوزیت های پلیمری از نکات جالب‌توجه این نشست مشترک بود.

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی، ولی‌الله محمدی نصرآبادی سفیر کشورمان در جاکارتا، قائم‌مقام وزیر هماهنگی امور اقتصادی اندونزی، مشاوران وزرای علوم، تحقیقات و آموزش عالی و صنایع اندونزی و نمایندگان 12 شرکت ایرانی تولیدکننده محصولات نانو و تعدادی از مدیران و کارشناسان وزارتخانه‌ها و نهادهای ذی‌ربط اندونزی و بیش از 60 شرکت اندونزیایی علاقه‌مند به فعالیت در حوزه نانو در این رویداد اقتصادی – علمی در این نشست حضور داشتند.

سعید سرکار دبیر ستاد توسعه‌ی فناوری نانو معاونت علمی در این نشست گفت: ایران و اندونزی در حال گذر از اقتصاد منبع محور به فناوری محور هستند.

وی از نانو به‌عنوان انقلابی در فناوری نام برد و افزود: در حوزه‌ی فناوری نانو، ایران هم‌زمان با کشورهای توسعه‌یافته مانند ژاپن، و آمریکا فعالیت‌های خود را آغاز کرده و اکنون در رده چهارم جهان از لحاظ تولید علم قرار دارد.

محمد نصیر، وزیر علوم، تحقیقات و آموزش عالی اندونزی در این برنامه‌ی کشورش را برای ایجاد 100 پارک فناوری تشریح و بر امکان همکاری دو کشور در این زمینه تأکید کرد.

رئیس مرکز نوآوری وزارت صنایع اندونزی، گفت: این کشور جنوب شرق آسیا برای توسعه‌ی صنعت نانو برنامه‌ای در 3 فاز 5 ساله طراحی کرده که در فاز نخست محصولاتی مانند مواد غذایی، شیمیایی و نساجی، در فاز دوم پلیمر و خودرو و در فاز سوم ساختمان و الکترونیک تحت پوشش قرار می‌گیرند.

رودی رجب نایب‌رئیس کمیته خاورمیانه و کشورهای اسلامی اتاق بازرگانی اندونزی نیز در این نشست با اشاره به جدید بودن فناوری نانو در اندونزی، شرکت‌های کوچک و متوسط را مهم‌ترین حوزه برای توسعه همکاری‌های نانو دانست.

در این نشست دو شرکت ایرانی به معرفی آخرین دستاوردهای فناورانه خود برای شرکت‌های صنعتی اندونزی پرداختند.

در حاشیه این نشست، نمایشگاهی از محصولات نانوفناوری برگزار شد تا شرکت‌های ایرانی و اندونزیایی با معرفی محصولات خود، به تبادل دانش نانوفناوری و بهبود و توسعه روابط اقتصادی بین دوکشور، مبتنی بر فناوری نانو بپردازند.

نشست تخصصی مشترک ایران و اندونزی در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و با هدف تولید ثروت در جامعه از طریق بهبود روابط منطقه‌ای، با همکاری ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و وزارت صنایع کشور اندونزی برگزار شد.
کلمات کلیدی : ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code