نخستین گردهمایی فعالان صنعت ساخت افزایشی توسط ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته برگزار می‌گردد، در این گردهمایی برنامه ملی ساخت افزایشی، دوره‌های آموزشی و تخصصی ساخت افزایشی چاپ سه‌بعدی (I3DL) معرفی می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی از بدو تشکیل، توسعه صنعت ساخت افزایشی (چاپ سه بعدی) را جزء مهمترین برنامه های خود قرار داد تا با برنامه ریزی مناسب این هدف به سرانجام برسد. به همین منظور نیز در نخستین گام، ارزیابی شرکت ها و وضعیت فعلی ساخت افزایشی در ایران انجام و پس از انجام مطالعات و گرد آوری اطلاعات، سند ملی توسعه صنعت ساخت افزایشی تدوین شد. این سند در نخستین رویداد چاپ سه بعدی با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی شد تا نقشه راه و برنامه ای برای حرکت در مسیر توسعه فناوری این حوزه باشد.

در راستای همین اقدامات نخستین گردهمایی تخصصی فعالان صنعت ساخت افزایشی نیز در 22 شهریور ماه سال جاری توسط ستاد برگزار می شود، سید امیر غفاری مسئول برگزاری این گردهمایی درباره برگزاری آن بیان کرد: روند رو به رشدی که صنعت ساخت افزایشی پیش گرفته است نشان می دهد که حرکتی بزرگ توسط این فناوری در چند سال آینده رقم می خورد. ایران نیز همگام با 15 کشور دیگر برنامه عملیاتی برای توسعه فناوری، پژوهش، آموزش و ترویج و اطلاع رسانی در این حوزه دارد.

وی ادامه داد: ساخت افزایشی نیز همچون سایر فناوری ها دارای مزایا و معایبی است، تولید قطعات در تعداد محدود، تولید قطعات با اشکال پیچیده و تولید در مقیاس و ابعاد محدود از مزایای استفاده از این فناوری است. همچنین این فناوری دارای کاربرد گسترده ای از کاربرد خانگی تا تولید قطعات ماهواره در فضا است.

غفاری در ادامه با بیان اینکه در گردهمایی فعالان صنعت ساخت افزایشی اهداف مختلفی دنبال می شود گفت: در این گردهمایی برنامه و اقدامات سند ملی توسعه ساخت افزایشی (برنامه ملی ساخت افزایشی) و برنامه های دومین رویداد ساخت افزایشی (IRAN3DShow 2018) برای سال آینده تشریح می شود. همچنین به منظور ترویج، اطلاع رسانی و جریان سازی در کشور، برنامه گفتمان فناوری ساخت افزایشی (AM Tech Talk) را همزمان با گردهمایی خواهیم داشت تا با شیوه ای جدید از ارایه مطالب علمی آشنا شویم.

وی تشریح برنامه ها برای برگزاری دوره های آموزشی و تخصصی چاپ سه بعدی را از دیگر بخش های گردهمایی دانست و گفت: دوره های تخصصی و آموزشی در اروپا در حوزه چاپ سه بعدی در حال برگزاری است که بر اساس تفاهمنامه ای که با موسسه اتریشی برگزار کننده این دوره ها امضاء شد، قرار است این دوره ها در نیمه دوم سال جاری در ایران نیز برگزار شود که معرفی این دوره ها یکی از برنامه های این گردهمایی است.
گردهمایی فعالان ساخت افزایشی ایران 22 شهریور ماه سال جاری در مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان برگزار می شود.
کلمات کلیدی : چاپگر سه‌ بعدی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code