در پی برگزاری اجلاس دوروزه فراخوان های نوآوری صنعتی که در بلژیک برپا شد، اداره کل تحقیقات و نوآوری کمیسیون اروپا تمایل خود برای همکاری در حوزه نانو ایمنی با ایران را رسما اعلام کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اجلاس دوروزه فراخوان های نوآوری صنعتی در حوزه های فناوری نانو، مواد پیشرفته، فناوری زیستی و فرایندهای صنعتی (NMBP) روزهای سوم و چهارم اکتبر (11 و 12 مهرماه) با حضور بیش از 1400 نفر از سراسر جهان در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد.

این برنامه بخشی از رویدادهای برنامه افق 2020 (Horizon 2020) است که برنامه کمیسیون اروپا برای تحقیقات و نوآوری است. در قالب این برنامه، اولویت ها و موضوعات کلیدی مشخص می شود و موسسات تحقیقات و نوآوری شامل دانشگاهها، پژوهشگاهها، شرکتهای فناوری و شرکتهای صنعتی ایده های خود را مطرح می کنند و در صورتی که بتواند عوامل مختلف مجری پروژه را با خود همراه کنند اقدام به تهیه پیشنهاد پروژه (Propoal) می کنند. پیشنهاد ها بعد از تصویب تامین مالی می شوند و مالکیت نتایج ایجاد شده مربوط به عوامل پروژه است.

این اجلاس برای طرح ایده های پروژه ها و یافتن شرکای تحقیقاتی برای هر پروژه برگزار شد. در واقع پروژه هایی که در سالهای 2018 الی 2020 در قالب برنامه افق 2020 تعریف می شوند باید در این رویداد اقدام به تشکیل کنسرسیوم کنند تا بتوانند پیشنهاد مشترک را تهیه کنند.

یکی از بخشهای این رویداد یک پانل با موضوع "همکاری با سایر کشورها" بود که در آن نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، ژاپن، کانادا، مکزیک و تایلند برگزار شد که از کشورمان سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حاضر بودند. همچنین در حاشیه این برنامه در مجموع 10 غرفه شامل موضوعات اصلی و 3 کشور ایران، کانادا و آمریکا اختصاص یافته بود.

با توجه به فعالیت ها و دستاوردها ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی در حوزه استاندارد و ایمنی نانو اداره کل تحقیقات و نوآوری کمسیون اروپا تمایل خود برای همکاری در حوزه نانو ایمنی با ایران را رسما اعلام کرد.

همچنین کارگاه گفتگوی آسیا – اروپا در حوزه ایمنی و صحه گذاری نانو به میزبانی ایران در آذرماه با حضور افراد کلیدی از اتحادیه اروپا و کشورهای آسیایی برگزار خواهد شد. این کارگاه با هدف تبادل تجربیات و دانش میان کشورها و گفتگو برای هماهنگی سیاست ها و مقررات دو قاره برنامه ریزی شده است.
کلمات کلیدی : ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code