محققان با استفاده از ترکیب نوعی جلبک و نانوذرات اکسید آهن موفق به ساخت میکرورباتی شدند که قابل هدایت درون بدن است. جلبک مورد استفاده در این پروژه خوراکی بوده و آسیبی به بدن نمی‌رساند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نتایج منتشر شده در مقاله‌ای که در نشریه Science Robotics به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که یک ربات میکروسکوپی کوچک که از جلبک‌ها گرفته شده می‌تواند در پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

لی ژانگ از دانشگاه جینی هنگ کنگ موفق به ساخت این میکروربات شد؛ در این میکروربات از جلبک‌ها استفاده شده‌است. او از یک گونه مارپیچ جلبک که مصرف خوراکی دارد، برای پوشش‌دهی نانوذرات اکسید آهن استفاده کرد. با این کار کنترل آن با استفاده از میدان مغناطیسی امکان‌پذیر است.

ضخامت این پوشش را می‌توان با استفاده از تغییر زمان غوطه‌وری جلبک در محلول حاوی نانوذرات تنظیم کرد. این ضخامت در عمر میکروربات و زمان ماندگاری آن قبل از تجزیه در بدن، تأثیرگذار است. اگر این ضخامت نازک باشد، میکروربات در مدت چند ساعت تجزیه شده و درصورتی که ضخامت افزایش یابد، تا چند روز این میکروربات در بدن دوام خواهد داشت.

مغناطیس ابزار مناسب برای نیرودهی به میکروروبات و کنترل آن است؛ چرا که میدان مغناطیسی قادر است بدون هیچ آسیبی از بدن عبور کند. پیش از این محققان تلاش کرده‌ بودند از روش‌های کم‌خطر برای تأمین انرژی روبات‌ها استفاده کنند.

استفاده از اسپیرولینا برای ساخت میکروربات یک مزیت بزرگ از حیث حرکت دادن میکروربات است؛ چرا که شکل فنری آن موجب می‌شود تا روبات بهتر حرکت کند. این ویژگی ساختاری میکروربات موجب می‌شود تا درصورت اعمال میدان مغناطیسی مناسب، بتواند به سمت عقب یا جلو حرکت کند که این به چگونگی اعمال میدان بستگی دارد.

این گروه در آزمایشی، اقدام به استفاده از طبیعت فلورسانس این جلبک کردند و نشان دادند که در صورت تزریق این ربات به پوست موش می‌توان تابش فلورسانس آن را در پوست شناسایی کرد. البته درصورت نفوذ میکروربات به نواحی عمیق‌تر پوست، امکان رصد آن از طریق فلورسانس امکان‌پذیر نیست. پژوهشگران برای حل این مشکل از روش تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) استفاده کردند. بررسی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد که با MRI می‌توان این میکروربات را در معده‌ی موش نیز رصد کرد.

فناوری‌های همگرا به عنوان یکی از اولویت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح است در همین راستا نیز از ابتدای سال ۹۴ برنامه ترویج و آموزش فناوری‌های همگرا در سایت فناوری‌های همگرا به نشانی nbic.isti.ir آغاز شده است. همچنین ارتقای نقش‌آفرینی حوزه‌های مختلف فناوری برای دستیابی به محصولات نوظهور و با اثرات اقتصادی و اجتماعی بالا، یکی از اقداماتی است که مرکز راهبردی فناوری های همگرا در معاونت علمی در راستای آن فعالیت می کند.
کلمات کلیدی : نانوذرات

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code