دکتر محمدرضا آی: این آزمایشگاه ملی با امضای یادداشت تفاهم با دانشگاه وین، در مسیر توسعه و گسترش دامنه فعالیت ها و یافته های علمی در ارتباط با نقشه برداری مغز و حوزه های علوم شناختی مغز است.

دکتر "محمدرضا آی" رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اعلام کرد: این آزمایشگاه ملی با حمایت ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی به منظور بهره گیری از دانش و شیوه های پیشرفته بین المللی، با امضای یادداشت تفاهم با دانشگاه وین، در مسیر توسعه و گسترش دامنه فعالیت ها و یافته های علمی در ارتباط با نقشه برداری مغز و حوزه های علوم شناختی مغز است.

دکتر "آی" در مصاحبه با بخش خبری ستاد علوم شناختی همچنین افزود: با تبادل این یادداشت تفاهم همکاری میان آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز و دانشگاه وین ، امکان استفاده از تجهیزات و امکانات این مرکز علمی و آموزشی و نیز تبادل تجارب و انتقال یافته ها میان محققان و اساتید ایران و اتریش فراهم شده است.

وی همچنین گفت: درچارچوب همکاری با دانشگاه وین، اجرای یک پروژه مشترک در ارتباط با بیماری صرع نیز آغاز شده تا براساس آن، آخرین روش های آنالیز تصاویر مغزی در بیماران مبتلا ، راهکارهای مناسب برای تسهیل در درمان بیماری ارایه شود.
رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برقراری ارتباط علمی و تحقیقاتی با اساتید و محققان مشهور ایرانی مقیم خارج از کشور را یکی دیگر از اقدامات و فعالیت های این مرکز در راستای بهره مندی از آخرین دستاوردهای علمی در سطوح بین المللی در نقشه برداری مغز و حوزه علم شناختی مغز دانست و یادآورشد : آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز به همین منظور می کوشد تا با دعوت از اساتید معروف ایرانی مقیم خارج از کشور، یافته های علمی آنان درحوزه های علوم شناختی مغز و نقشه برداری مغز با برگزاری نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی ، در اختیار محققان ایرانی قرار گیرد.

دکتر "آی" با اشاره به اینکه گسترش همکاری و برقراری ارتباط با مراکز تحقیقاتی داخل کشور از دیگر اقدامات آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز است، خاطر نشان کرد: به دنبال توسعه فعالیت های آموزشی و ترویجی، حدود 120 پروژه در نتیجه برگزاری کارگاه های آموزشی در حیطه علوم شناختی مغز و نقشه برداری مغز در سطح کشور به اجرا در آمده و علاوه برآن برای 18 استان کشور کارگاه های آموزشی جهت علاقه مندان ، محققان و دست اندرکاران علوم مغز نیز برگزار شده است.

به گفته وی تا پایان امسال نیز کارگاه های آموزشی برای استان های کرمان، خوزستان ، ایلام وکردستان برای محققان دایر می شود.
وی افزود: دراین گاره گاههای آموزشی چهل نفر از هر یک از استان ها به مدت دو روز در آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز تحت آموزش های لازم قرار می گیرد تا با استفاده از امکانات و تجهیزات آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز ، پروژه های تحقیقاتی به اجرا در آید.

دکتر "آی" در این گفت وگو ، همکاری و ارتباط با گرو ه های پزشکی و نشست های مشترک با انجمن رادیولوژی و نورولوژی را یکی دیگر از گام های آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برای بهبود راههای مقابله و درمان با بیماری های مغزی یاد کرد و گفت: اولین سمپوزیوم نقشه برداری مغز مهرماه امسال با شرکت 400 نفر در داخل کشور برگزار و بیست کارگاه آموزشی وتخصصی نیز برای ارتقای دانش مرتبط با علوم مغز برای محققان و دانش پژوهان رشته های مغز در کشور برپا شد.

رییس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز تقویت و توسعه دانش علمی مغز را یک امر ضروری در فضای علمی کشور دانست و گفت: این مرکز در راستای فعالیت های ملی، همچنین 10 تفاهم نامه همکاری مشترک با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور به امضا رسانده و با همکاری استاتید دانشگاهی پروژه های علمی گسترده ای در زمینه های نقشه برداری مغز و علوم شناختی مغز در دست اجرا است.
کلمات کلیدی : علوم شناختی,ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code