یک شرکت دانش‌بنیان موفق به ساخت، نصب و راه‌اندازی یک دستگاه ماشین سنتراکس CNC با پنج ایستگاه سه محور شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جمعی از متخصصان داخلی در قالب یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه تولید ماشین‌آلات CNC و دستگاه‌های تراش گرد هم آمدند و هم اکنون با دریافت گواهی‌های کیفی مختلف از مراجع داخلی و خارج از کشور، به انجام فعالیت‌هایی نظیر یونیت‌سازی، ساخت میز ایندکس، ساخت ماشین‌های مخصوص و ماشینکاری قطعات فلزی مشغول هستند.
این شرکت دانش بنیان تاکنون بیش از ۳۱۰ دستگاه ماشین‌آلات مخصوص و همچنین در حدود ۱۸۰ دستگاه یونیت‌های مختلف سوراخکاری را طراحی، تولید و عرضه کرده است.

یکی از تولیدات منحصر به فرد و قابل توجه این شرکت، تولید ماشین سنتراکس است، ماشین سنتراکس دارای پنج ایستگاه سه محور است و بر اساس کنترلر زیمنس S۷۳۰۰ و عملکردهای حرکتی سروو موتور و اسکرو ساخته شده است.

شرکت‌های معتبر اروپائی نظیر SOMEX ، SUHNER و ... از سنتراکس (Centrax) برای ماشین‌کاری انواع مختلف قطعات در قالب تولید انبوه استفاده می‌کنند، سنتراکس با استفاده از قابلیت حرکت یونیت‌های ماشین‌کاری در سه محور X،Y ، Z و به‌طور CNC یک ماشین سنتر کامپکت (فشرده) و با انعطاف‌پذیری بسیار در مقایسه با ماشین سنترهای متعارف است. این ماشین قادر است پس از Refrenceگیری، خود را آماده ماشین‌کاری هر قطعه‌ای کند. 

سلیمان یوسف‌پور، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پارس لوجیک می گوید: این ماشین می‌تواند با ویژگی‌هایی که دارد با دقت بالا و مانور بیش از حد خود به سرعت کلیه قطعات مشخص شده در برنامه کامپیوتر خود را با تعویض ابزار و فیکسچرهای Flexible استاندارد و با سرعت تولید پنج برابر یک ماشین سنتر معمولی ماشین کاری کند.

وی با بیان اینکه تولید این ماشین سنتراکس باعث بومی‌سازی دانش فنی ساخت اینگونه ماشین‌آلات خواهد شد، گفت: انعطاف‌پذیری (FLEXIBILITY)، تغییرپذیری (CONVERTIBILITY)، مقیاس‌دهی (MODULARITY) و تولید ۵ برابر ماشین سنتر (PRODUCTION) از ویژگی‌های این دستگاه بوده که وجه تمایز آن با سایر دستگاه‌های جایگزین است.

در واقع ماشین سنتراکس با ایجاد شرایط مطلوب برای مجموعه‌های کوچک و متوسط قطعات فلزی که نیاز مبرمی برای ماشین‌کاری تولید انبوه دارد طراحی شده و با تغییر روی فیکسچر می‌تواند بیش از ۲۰ نوع قطعه فلزی را ماشین‌کاری کند.

این ماشین با ۱۵ محور CNC در صنایع مختلف از جمله خودرو، لوازم خانگی و ... به‌کار می‌رود و کلیه قطعات مربوط به شاسی و بدنه، صفحات، میز ایندکس و بخشی از یونیت‌های ماشین‌کاری، ساخته و خرید قطعات خارجی نیز انجام شده و فقط تکمیل تابلو برق، یونیت‌ها و مونتاژ باقی مانده است.

مدیر عاملی این شرکت با پیش‌بینی فروش سالانه پنج دستگاه از ماشین سنتراکس با ۱۵ محور CNC در بازار ایران تصریح می کند: شرکت پارس لوجیک ساخت دستگاه سنتراکس را طی قراردادی با شرکت تولید صنایع جوگی اجرا خواهد کرد و در حال مذاکره برای فروش دو دستگاه از آن برای دیگر صنایع داخلی هستیم.

قیمت تعیین شده برای این ماشین، ۱۳۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان است و با تهیه یک دستگاه مجتمع با پنج ایستگاه کاری، صرفه‌جویی مناسبی در هزینه‌های تولید کارگاه‌ها و کارخانجات انجام خواهد شد. همچنین این نوع دستگاه‌ها برای انبوه‌سازی قطعات کاربرد دارد و در این راستا با برخی شرکت‌های تولیدکننده داخلی جهت فروش دستگاه به آن‌ها مذاکره شده است.
کلمات کلیدی : ماشین‌کاری,خودرو,تولید تجهیزات

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code