توسعه پیل‌های سوختی با استک فلزی یکی از زمینه‌های نوین توسعه فناوری در سطح دنیا بوده و اکثر شرکت های فعال در زمینه پیل سوختی به دلیل مزایای آن بر روی توسعه و تجاری سازی این نوع پیل سوختی فعال هستند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طراحی و ساخت یک سامانه پیل سوختی پلیمری 5 کیلووات فشرده توسط محققان پژوهشکده مواد و انرژی اصفهان با حمایت ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی در حال انجام است.

 اهمیت انجام این پروژه از آن جهت است که دستاوردهایی همچون دستیابی به فناوری طراحی و ساخت استک مجهز به صفحات دو قطبی فلزی و پیل سوختی 5 کیلووات با صفحات فلزی را به همراه دارد. زیرا توده پیل سامانه های پیل سوختی که تا کنون در کشور توسعه یافته اند از نوع گرافیتی یا پلیمرهای هادی بوده است که حجم، وزن و هزینه تمام شده سامانه را افزایش می دهد. در این طرح که مراحل پایانی را طی می کند برای نخستین بار در کشور یک استک فلزی فشرده با موفقیت طراحی و ساخته شده می شود. اصولا طراحی و ساخت استک های پیل سوختی مجهز به صفحات دو قطبی دارای پیچیدگی های فنی بسیار زیادی است. توسعه پیل های سوختی با استک فلزی یکی از زمینه های نوین توسعه فناوری در سطح دنیا بوده و اکثر شرکت های فعال در زمینه  پیل سوختی  به دلیل مزایای آن بر روی توسعه و تجاری سازی این نوع پیل سوختی فعال هستند. استک پیل سوختی در این طرح نسبت به نمونه های توسعه یافته موجود دارای مشخصات بالاتری است.
کلمات کلیدی : پیل سوختی,پژوهشکده مواد

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code