دانشمندان برای اولین بار موفق شدند به کمک میدان الکتریکی و پرتو لیزر، اولین تصویر از یک اتم 'استرانسیوم' معلق را شکار کنند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گروهی از محققان با ترکیب چند وسیله پیشرفته آزمایشگاهی ازجمله تجهیزات خلاءساز، لیزر و میدان ساز الکتریکی قابل‌کنترل از یک اتم "استرانسیوم" معلق با یک دوربین دیجیتال معمولی تصویربرداری کردند.

برای معلق نگه‌داشتن اتم "استرانسیوم" لازم است که دو الکترود فلزی با خلق میدان الکتریکی قدرتمند در فاصله دو میلی‌متری از یکدیگر قرار بگیرند، سپس برای مشاهده جزئیات بیشتر از پرتوی لیزر آبی‌رنگ استفاده می‌شود.

ایده مشاهده یک اتم با چشم غیرمسلح توسط گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد مطرح شد و سپس آن‌ها برای اجرا این پروژه تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای را به کار گرفتند.

استرانسیوم در گروه عناصر سنگین قرار دارد و با قطر 215 میلیاردم یک میلی‌متر تحت هیچ شرایطی با چشم قابل‌تشخیص نیست.

محققان دانشگاه آکسفورد،  به‌منظور آماده کردن شرایط جهت مشاهده‌اتم استرانسیوم با چشم از پرتوی لیزر آبی‌رنگ استفاده کردند. اتم استرانسیوم پس از جذب لیزر نور را بازتاب می‌کند، بنابراین چشم انسان از طریق انعکاس نور می‌تواند یک اتم را برای اولین بار مشاهده کند.


بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی، در راستای پیشرفت و توسعه و نزدیک شدن به پیشرفت‌های جهانی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به کار است.

کلمات کلیدی : لیزر,میدان الکتریکی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code