شرکتی سوئیسی، دستگاه چاپ سه‌بعدی ارایه کرد که در آن از سیستم میکروسیالی استفاده شده که در آن قابلیت رهاسازی کنترل شده سیال در مقیاس فمتولیتر وجود دارد.

یکی از شرکت‌های فناوری‌ نانو در سوئیس به تازگی فناوری چاپگر خود موسوم به FluidFM μ3Dprinter را به روزرسانی کرده‌است، چاپگری که برای تولید اجسام بسیار کوچک در مقیاس‌ میکرومتری استفاده می‌شود. با به‌روزرسانی این فناوری، بهبودهایی در این چاپگر اتفاق افتاده و همچنین قابلیت جدیدی به عملکرد آن اضافه شده‌است. با این به‌روزرسانی، امکان ایجاد ساختارها با دقت میکرومتری فراهم شده‌است.

 

در این فناوری از پپتیدهای میکروسیالی برای افزایش دقت در تولید ساختارها استفاده شده‌است. این پپتیدها دارای روزنه‌هایی 500 برابر کوچکتر از قطر تار موی انسان هستند که امکان رهاسازی کنترل شده‌ی سیالات در مقیاس فمتولیتر را فراهم می‌کنند. این سامانه پخش سیال میکروسکوپی، به‌صورت پتنت به ثبت رسیده و برای تحقیقات میکروسیالی و آنالیز سطح سیالات ایده‌آل است.

 

نتیجه عملکرد چاپگر بسیار جالب توجه است، به‌طوری که می‌توان ساختارهای بسیار کوچک که تولید آن‌ها غیرممکن است را با استفاده از کنترل جریان سیالی حاوی یون‌های فلزی، تولید کند.

 

به محض خروج یون از نوک پپتید، به سرعت سیال تبدیل به فلز جامد می‌شود که این کار از طریق فرآیند الکترولیتی انجام می‌گیرد. حرکت سیال از نوک پپتید با استفاده از طراحی سه بعدی انجام شده در کامپیوتر کنترل می‌شود، به‌طوری که با استفاده از آن می‌توان ساختارهای پیچیده نظیر مارپیچ فلزی کوچک را تولید کرد.

 

این چاپگر سه بعدی می‌تواند در زمان بسیار کوتاهی نتیجه خوبی به ‌همراه داشته باشد. این دستگاه در دمای اتاق کار می‌کند و قادر است ساختارهایی در محدوده‌ی ابعادی از 1 میکرومترمکعب تا یک میلیون میکرومترمکعب ایجاد کند. طراحی‌های مختلفی با استفاده از این سیستم قابل انجام بوده و می‌توان آن‌ها را چاپ کرد. برای مثال، امکان ایجاد زاویه‌ی 90 درجه در ساختار بدون نیاز به عملیات ثانویه وجود دارد.

 

                       

کلمات کلیدی : تجهیزات,سوئیس,چاپگر سه‌ بعدی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code