نهمین نشست کارگروه تخصصی میکروسکوپ الکترونی عبوری، 9 بهمن‌ماه جاری به میزبانی آزمایشگاه مرکزی دستگاهی دانشگاه تهران و با حضور 13 نفر از کارشناسان این حوزه برگزار شد.

نشست اعضای کارگروه تخصصی TEM شبکه آزمایشگاهی فناوری‎های راهبردی، توسط این شبکه و با هدف هم‌اندیشی و تبادل نظر اعضای کارگروه برای توسعه فعالیت‌های این کارگروه، اطلاع از حمایت‌های شبکه از فعالیت‌ کارگروه‌های تخصصی و به اشتراک‌گذاری دانش و تقویت توان علمی کارشناسان و متخصصان این حوزه برگزار شد.

 

نشست کارگروه تخصصی TEM

 

در ابتدای برنامه، دکتر علیرضا عباسی، رئیس دانشکده شیمی پردیس علوم دانشگاه تهران، ضمن خوشامدگویی به مهمانان، به معرفی فعالیت‌ها و خدمات آزمایشگاه مرکزی دستگاهی دانشگاه تهران پرداخت.

 

دکتر عباسی ضمن اشاره به تأسیس آزمایشگاه مرکزی دستگاهی دانشگاه تهران در سال 1394 از طریق ادغام چند آزمایشگاه کوچکتر، گفت: «مکان فیزیکی دستگاه‌ها در دانشگاه مهم نیست و همه آزمایشگاه‌های دانشگاه تهران می‌توانند با آزمایشگاه مرکزی توافق‌نامه امضا کنند و در این چارچوب، خدمات ارایه دهند». وی از بخش‌های مهم این آزمایشگاه، بخش‌های NMR، پرتو ایکس، میکروسکوپ الکترونی، طیف‌سنجی جرمی، کروماتوگرافی، آنالیز پلیمرها، آنالیز عنصری، طیف‌سنجی مولکولی، سامانه پردازش سریع، توالی یاب DNA، مشخصه‌یابی اپتیکی، لایه نشانی، آنالیز سطح و لیزر را نام برد.

 

نشست کارگروه تخصصی TEM

 

در ادامه، مهندس زهره فتاح، کارشناس شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، گزارشی از فعالیت‌های جدید شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در سال 97 برای بهره‌مندی مراکز آزمایشگاهی از بسته‌های حمایتی بیمه، فراهم شدن امکان بهره‌مندی کارگروه‌های تخصصی برای برگزاری آزمون مهارت و مقایسات بین آزمایشگاهی از تفاهم‌نامه منعقد شده بین شبکه آزمایشگاهی و پژوهشکده سیستم‌های مدیریت کیفیت و بازرسی پژوهشگاه استاندارد به منظور برگزاری آزمون‌های مهارت و همچنین فراهم شدن امکان استفاده از موتور جستجوی شبکه آزمایشگاهی برای تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنعتگران کشور به دریافت اطلاعات آزمایشگاه‌ها، تجهیزات، آزمون‌های قابل ارایه و اخبار تخصصی مرتبط ارایه داد.

 

وی همچنین اعضای کارگروه را به هم‌اندیشی و هم‌افزایی برای شکل گیری فعالیت‌های جدید کارشناسان در قالب کارگروه تخصصی تشویق و بر بهره‌برداری بهینه از فرصت ایجاد شده در این زمینه، تأکید کرد.

 

در بخش بعدی نشست کارگروه تخصصی TEM، از مهندس ساناز شُبیکه، کارشناس آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز، به عنوان عضو فعال این کارگروه در سال 1397، تجلیل شد. 

 

سپس مهندس علیرضا مقدم، از آزمایشگاه پرتو رایان رستاک، الزامات تنظیمات دستگاه در سرویس‌های دوره‌ای را بیان کرد و به سوالات کارشناسان در این زمینه پاسخ گفت.

 

در این برنامه همچنین، هر یک از اعضای کارگروه به معرفی خود و دستگاهشان پرداختند و در مورد مسائل پیش آمده برای دستگاه در سال 97، تعداد خدمات و تعرفه خود بحث و تبادل نظر کردند.

 

در بخش دوم نشست نیز، اعضای کارگروه از توانمندی‌های آزمایشگاه مرکزی دستگاهی پردیس علوم دانشگاه تهران بازدید کردند.

 

نشست کارگروه تخصصی TEM

 

کارگروه تخصصی میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) یکی از کارگروه‎های تخصصی شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی است. این کارگروه‎ها به عنوان کانون‎های ایجاد جریان دانش و رشد کارشناسان آزمایشگاه‎های سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

 

کلمات کلیدی : کارگروه‌های تخصصی,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,آزمایشگاه,نشست,آزمون,تجهیز,دانشگاه تهران ‏

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code