از کسب و کارهای داده‌های زیستی توسط مرکز راهبردی فناوری‌های همگرای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می‌شود

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در قرن بیست‌‌‌ویک، داده‌‌ها همان نقش حیاتی را دارند که در قرن بیستم نفت بازی می‌کرد. داده‏‌های زیستی و به طور ویژه داده‌های ژنتیکی یکی از دسته‌های نوظهور کلان‌داده‌ها به شمار می‌آیند. این داده‌‏ها کاربردهای فراوانی دارند و به همین دلیل کسب‏‌وکارهای زیادی حول آن‏ها شکل گرفته یا در حال شکل‏ گیری است.


در این راستا فراخوان «حمایت از کسب و کارهای داده‌های زیستی» به طور مشترک توسط مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه زیست ‏فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز همکاری‏‌های تحول و پیشرفت منتشر شد. این اقدام  فرصتی برای حمایت از تجاری ‌سازی طرح‌های مبتنی بر داده‌های زیستی در کشور فراهم می کند. بر این اساس از فرآیند توسعه محصول و ایجاد کسب‏‌وکار طرح‏‌هایی که یک نمونه اولیه داشته باشند، حمایت می شود. همچنین تحقق به‌هم‌رسانی بازیگران فعال این حوزه برای توسعه و فروش یک محصول (کالا یا خدمت) یکی از اهداف اصلی انتشار این فراخوان است.

 

next-generation-sequencing


محورهای فراخوان

بر این اساس، حمایت از کسب‌‏و‌کارهای داده‌های زیستی در این مرحله شامل زنجیره ارزش داده‏ های نسل جدید توالی ‏یابی و ریزآرایه است. همچنین محورهای فراخوان شامل کیت ‏ها و مواد مصرفی، نرم‏ افزارهای مورد نیاز در پایگاه داده و همچنین کسب‏ وکارهای مبتنی بر تحلیل داده‏ های نسل جدید توالی‏ یابی (NGS) و ریزآرایه می شود.  دانشگاهیان، پژوهشگران و شرکت‌‏های نوپا به عنوان توسعه‏ دهندگان فناوری، شتاب‏دهنده‌‏ها، سرمایه‏‌گذران، آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی به عنوان توسعه ‏‏دهندگان کسب‌وکار یا مشتری مخاطب این رویداد هستند.

 

شرکت کنندگان در این فراخوان باید در نظر داشته باشند که همه طرح‏‌هایی که در فراخوان شرکت‏ می‏‌کنند باید حداقل یک نمونه اولیه داشته باشند. این طرح‌ها باید پتانسیل تبدیل شدن به یک کسب‏‌وکار پایدار را داشته باشند و این فراخوان شامل طرح‏‌های پژوهشی نمی شود. 

 

علاقمندان برای ثبت‏ نام در این فراخوان تا پایان تیرماه سال جاری مهلت دارند و اولویت حمایت با طرح ‏هایی است که زودتر ثبت‏ نام کنند. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می توانند مراجعه کنند.

 

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code