مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی از تخفیف ۴۰ درصدی خدمات آزمایشگاهی به دانشجویان دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها خبر داد.

دکتر رضا اسدی فرد مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست‌جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس از تخفیف ۴۰ درصدی خدمات آزمایشگاهی به دانشجویان دکتری و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها خبر داد.

 

 به اعتقاد اسدی‌فرد، شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک شبکه فراگیر ملی بوده که در ۳۱ استان و ۶۷ شهر کشور عضو دارد و در مجموع بیش از ۵۵۰ دانشگاه، پژوهشگاه، مرکز تحقیقاتی و یکسری آزمایشگاه خصوصی را شامل می‌شود و خدمات بیش از ۱۲ هزار دستگاه را در این شبکه به اشتراک ی‌گذارد.

 

دکتر اسدی‌فرد در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: برای اینکه گروه‌های هدف بتوانند از خدمات این آزمایشگاه‌ها استفاده کننده از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یارانه‌ای را در نظر گرفته‌ایم؛ مهم‌ترین گروه هدف ما دانشجویان دکتری و پسا دکتری هستند.

 

 دانشجویان دکتری مهم‌ترین موتور تحقیقات در دانشگاه‌ها

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان دکتری در دانشگاه‌ها مهم‌ترین موتور تحقیقات هستند چون هم  زمان طولانی‌تری برای انجام پایان‌نامه دارند و هم تحقیقات عمیق‌تری انجام می‌دهند؛ اما معمولا هزینه تحقیقات‌شان بالاست و دانشجویان اغلب در انجام تحقیقات خود به مشکل گران بودن خدمات آزمایشگاهی برمی‌خورند که این امر باعث شده در سال‌های اخیر تحقیقاتی که بیشتر از جنس شبیه‌سازی است و کمتر کار آزمایشگاهی دارد افزایش یابد چرا که دسترسی به خدمات آزمایشگاهی سخت و گران است.

اسدی‌فرد افزود:  برای حل این مشکل برای همه دانشجویان دکتری بدون محدودیت یعنی همه دانشگاه‌های وزارت علوم،‌ وزارت بهداشت و ‌دانشگاه آزاد یک طرح تخفیف ۴۰ درصدی خدمات آزمایشگاهی تا سقف ۲ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، یعنی اگر دانشجو در مجموع از شبکه ما ۵ میلیون تومان خدمات دریافت کند ۲ میلیون تومان را تخفیف می‌گیرد و این مبلغ را معاونت علمی به آزمایشگاه‌های خدمات دهنده برمی‌گرداند.

 

 

ثبت‌نام ۳ هزار دانشجوی دکتری و پسادکتری

وی ادامه داد: اختصاص این یارانه از اوایل پاییز شروع شده و ادامه دارد و حدود ۳ هزار دانشجوی دکتری و پسادکتری در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند و خدمات دریافت می‌کنند.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی در مورد هدف یارانه‌های آزمایشگاهی، اظهار داشت: برای اینکه تحقیقات بهتری در دانشگاه‌ها داشته باشیم باید دسترسی دانشجویان دکتری که موتور تحقیق و توسعه در دانشگاه هستند  را به خدمات آزمایشگاهی تسهیل کنیم چون این خدمات بسیار گران است. شبکه همچنین برای کسانی که به تازگی فارغ‌التحصیل دکتری شده‌اند و با عنوان دانشجوی پسادکتری کنار استادی مشغول به کار هستند این تخفیف را تعریف کرده‌ است.

 

تخفیف مختص اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها 

وی در پایان خاطرنشان کرد: تخفیف مشابهی برای اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در نظر گرفته‌ایم که آن هم  تخفیف ۴۰ درصد و تا سقف ۴ میلیون تومان است و این امکان را برای اساتید در نظر گرفته‌ایم که اگر بخواهند می‌توانند اعتبار خود را بین دانشجویان ارشد،‌ دکتری یا لیسانس به تشخیص خودشان تقسیم کنند. آنها می‌توانند  به راحتی این کار را در سامانه خدماتی شبکه انجام دهند و این تخفیف به اعضای هیئت علمی همچنان ادامه دارد و اساتید از آن  استفاده می‌کنند.

 

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code