به منظور مشارکت ایران در تدوین استانداردهای بین‌المللی حوزه الکترونیک چاپی دبیرخانۀ کمیتۀ فنی متناظر الکترونیک چاپی در ایران استقرار یافت.

در روزهای پایانی سال 1398، دبیرخانۀ کمیتۀ فنی متناظر الکترونیک چاپی در ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو استقرار یافت. تاسیس و راه‌اندازی این دبیرخانه به پیشنهاد ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو انجام شد که با پذیرش این پیشنهاد از سوی سازمان ملی استاندارد، دبیرخانۀ کمیتۀ فنی الکترونیک چاپی در ستاد نانو مستقر شد و نیما ارجمندی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مهدی راجی‌پور از ستاد ویژۀ توسعۀ فناوری نانو به عنوان رئیس و دبیر این کمیته منصوب شدند.

 

هدف این کمیته که با  نام کامل «استانداردسازی اصطلاحات، مواد، فرآیندها، تجهیزات، محصولات و بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست در حوزۀ الکترونیک چاپی» و شناسۀ IEC/INEC/TC 119 شناخته می‌شود، پاسخ‌دهی و ارائه نظر مؤثر و به‌موقع به مدارک و پیش‌نویس استانداردهای بین‌المللی در حوزۀ الکترونیک چاپی، پذیرش مسئولیت رهبری پروژه‌های استانداردهای بین‌المللی این حوزه و پیشنهاد تدوین استانداردهای بین‌المللی به رهبری جمهوری اسلامی ایران در سطح سیاست‌گذاری و فنی با مشارکت و همکاری شرکت‌ها، فناوران، محققان و فعالان این حوزه است.

 

الکترونیک چاپی صنعتی نوظهور برای ساخت ادوات الکترونیکی مختلف بوده که به‌سرعت رو به گسترش است. در قیاس با صنعت تولید ادوات الکترونیکی متداول سرمایه لازم برای تولید به روش چاپ بسیار کم بوده و مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در آن نوآوری است. با توجه به فاصلۀ کشور در حوزۀ ساخت ادوات الکترونیکی به‌وسیلۀ روش‌های متداول در قیاس با کشورهای پیشروی این صنعت در جهان، ظهور فناوری ساخت ادوات با روش چاپ را می‌توان پنجره فرصت فوق‌العاده‌ای برای کشور دانست تا به‌عنوان یک صاحب فناوری در حوزۀ ساخت ادوات الکترونیکی چاپی شناخته شود و بخش عمده‌ای از نیاز داخل و منطقه را با فناوری بومی تأمین نماید.

 

 

پیشرفت‌های اخیر ایران در حوزۀ فناوری نانو، پلتفورم توسعۀ فناوری و رشد الکترونیک چاپی را نیز فراهم آورده است. چرا که اکثر قریب به‌اتفاق جوهرهای مورداستفاده در این فناوری نانومقیاس بوده و از ذرات نانومتری معلق در یک محیط مایع تشکیل می‌شوند. به‌علاوه، استفاده از ریزساختار نانومتری لایه‌های چاپی در بسیاری از ادوات الکترونیکی، همچون حسگرهای گاز و رطوبت، سلول‌های خورشیدی و باتری‌ها، موجب بهبود عملکرد افزاره می‌شود. ازاین‌رو، فناوری نانو بخش جدایی‌ناپذیر الکترونیک چاپی به شمار می‌رود.

 

علاقه‌مندان به همکاری می‌توانند برای دریافت فرم عضویت در این کمیته به سایت دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین‌المللی سازمان ملی استاندارد به آدرس http://isdportal.isiri.gov.ir مراجعه کنند و همچنین با ایمیل tc۱۱۹@nano.ir در ارتباط باشند.

کلمات کلیدی : استاندارد

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code