با پیچیده‌تر شدن آزمایشگاه‌ها، زیرساخت‌های ایمنی آن‌ها نیز باید تکامل یابند. در بسیاری از آزمایشگاه‌های قدیمی، تجهیزات ایمنی که قبلا کافی بوده، دیگر نمی‌توانند نیازهای دستورالعمل‌های ایمنی مدرن را پاسخ‌گو باشند

امروزه تمامی صنایع، از سیستم‌های بسته‌بندی روباتیک در صنایع غذایی و آشامیدنی گرفته تا ابزار تحلیلی با استفاده از هوش مصنوعی در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، باید به طور مداوم تجهیزات خود را مورد بررسی قرار داده و در مورد زمان و چگونگی بروز رسانی آن‌ها تصمیم‌گیری کنند. فناوری تجهیزات آزمایشگاهی هم از این قانون مستثنی نیستند و به طور مداوم در حال تغییرند.

 

با پیچیده‌تر شدن آزمایشگاه‌ها، زیرساخت‌های ایمنی آن‌ها نیز باید تکامل یابند. در بسیاری از آزمایشگاه‌های قدیمی، تجهیزات ایمنی که قبلا کافی بوده، دیگر نمی‌توانند نیازهای دستورالعمل‌های ایمنی مدرن را پاسخ‌گو باشند. صاحبان آزمایشگاه‌های جدید نیز با این چالش روبرو هستند که چگونه فضای کاری خود را طراحی کنند، و از کدام تجهیزات پیچیده کنترل امروزی استفاده کنند تا ضمن حفظ ایمنی کارکنانشان، به بهترین شکل در راستای اهداف تجاری خود حرکت کنند.

این موارد تصمیمات ساده‌ای نیستند. صاحب یک آزمایشگاه چگونه می‌تواند هزینه‌های مقدماتی نصب فناوری ایمنی جدید را در برابر پتانسیل‌های صرفه‌جویی طولانی‌مدت محاسبه کند؟ یک ارزیابی ریسک جامع چیست و چگونه باید صاحبان آزمایشگاه، مدیران و اپراتورها از آن برای شناسایی بهترین تجهیزات ایمنی از میان گزینه‌های بی‌پایان استفاده کنند؟

جدا از هدف و کاربری آزمایشگاه، این بینش‌ها به شما کمک می‌کند تا جدیدترین و مناسب‌ترین فناوری کنترل آزمایشگاه را برای شرایط خود انتخاب کنید.

 

شبکه آزمایشگاهی

 

کابینت ایمنی زیستی

هدف اصلی کابینت‌های ایمنی زیستی (BSC)، فیلتراسیون و گردش یا خروج هواست، که در طی 70 سال گذشته تغییر زیادی نکرده است، اما فناوری مورد استفاده برای این کار قطعاً تغییر کرده است. کابینت‌های ایمنی زیستی امروزی پیشرفته‌تر، متنوع‌تر و کارآمدتر هستند، به این معنی که صاحبان آزمایشگاه‌ها قادر به پیدا کردن و نصب کابینت‌هایی متناسب با نیازهایشان هستند.

- یک کابینت منحصر به فرد متناسب با خطرات آزمایشگاه شما

آزمایشگاه شما دارای سطح ایمنی خاصی است که نیاز به درجه خاصی از کنترل دارد. متخصصان می‌توانند به شما کمک کنند تا از بین گزینه‌های زیادی که امروزه در دسترس هستند، کابینت ایمنی زیستی مناسب آزمایشگاهتان را انتخاب کنید.

- کابینتی که هزینه‌ها را کاهش دهد

نصب کابینت ایمنی زیستی ناکافی خطرناک است اما در عین حال نصب کابینت ایمنی زیستی پیشرفته‌تر از حد لزوم هم به علت افزایش هزینه‌های استفاده‌ غیرضروری نامناسب است. کابینت زیستی ایمنی را انتخاب کنید که نیازهای ایمنی آزمایشگاه را برآورده کند و در عین حال بیش از مقدار لازم هزینه نکنید.

- کابینتی با ابعاد کوچکتر

محیط آزمایشگاه خود را ارزیابی کنید تا کابینت ایمنی زیستی را انتخاب می کنید که بیشترین استفاده را از فضای موجود کرده باشید.

- کابینتی که ایمنی و راحتی کارکنان را تامین کند

آزمایشگاه‌های مدرن نه تنها از کارگران در برابر خطرات محیطی محافظت می‌کنند، بلکه از خطرات ناشی از گذراندن ساعات طولانی در محل کار به دلیل طراحی ضعیف نیز می‌کاهند. کابینت‌های ایمنی زیستی امروزی با داشتن طرح‌های ارگونومیک به منظور بهبود شرایط کاری و جلوگیری از آسیب‌های مزمن، خطرات جسمی را نیز کاهش می‌دهند.

 

شبکه آزمایشگاهی

 

هودهای جذب کننده بخار

فناوری هود‌های سنتی، جای خود را به طرح‌های مدرن می‌دهند که به آزمایشگاه‌ها کمک می‌کند تا با ایمنی بیشتر و در عین حال هزینه کم‌تر به فعالیت خود ادامه دهند. در شرایط مناسب، صاحبان آزمایشگاه می‌توانند از این نوآوری‌ها به دو روش مهم استفاده کنند.

- هودهایی که باعث کاهش بار انرژی آزمایشگاه می‌شوند

هودهای مدرن دارای طراحی‌های پیشرفته‌تری دارند و می‌توانند با سرعت چرخش پایین‌تر و اطمینان بیشتر نسبت به نمونه‌های سنتی مواد شیمیایی را تخلیه کنند.

- هودهای چرخشی و بدون داکت

با استفاده از فناوری فیلتر کربن، هودهای مدرن می‌توانند با گردش داخلی هوا آن را تصفیه کرده و هزینه‌های گرمایش و سرمایش آزمایشگاه و همچنین هزینه‌های نگهداری سیستم تهویه خارجی را کاهش دهند.

 

حفاظت کننده ها

سامانه‌های ایزولاسیون سنتی بازدهی بسیار محدودی دارند. فرایندهای آلودگی‌زدایی طولانی به معنای این بود که حتی پس از استفاده از رابط‌ها و دستکش هیچ حرکتی نباید خیلی سریع انجام می‌شد. اما فناوری حفاظت کننده‌های امروزی همه این قوانین را تغییر داده است. مدیران آزمایشگاه‌ها می‌توانند با استفاده از فناوری جدید و ایجاد شرایط مناسب، علی‌رغم حفظ ایمنی کارکنان زمان سیکل‌ها را به شدت کاهش دهند.

- حفاظت کننده‌هایی که از پراکسید هیدروژن یونیزه شده استفاده می‌کنند (IHP)

با جایگزین کردن سیستم‌های سنتی پراکسید هیدروژن تبخیر شده (VHP)، حفاظت کننده‌ها می‌توانند مواد را بسیار سریع‌تر آلودگی‌زدایی کنند و استفاده مداوم با بازدهی بالا را امکان‌پذیر سازند.

- حفاظت کننده‌های طراحی شده برای مصارف پزشکی خاص

درمان‌های شخصی خاص به یک محیط داخلی کاملاً بسته احتیاج دارند، که حفاظت کننده‌های مدرن این امر را ممکن می‌سازند. این حفاظت کننده‌ها با استفاده از تجهیزات روباتیک پیشرفته دسته‌های کوچک و محفوظ را کاملاً جدا از یکدیگر و محیط اطراف نگهداری می‌کنند، تا حتی خطر آلودگی از طریق تماس با اپراتور انسانی را از بین ببرند.

 

محفظه‌های دارای تهویه

استفاده از تجهیزات رباتیک در محیط‌های آزمایشگاهی مدرن به سرعت در حال افزایش است. اگرچه روبات‌ها به زیرساخت‌های ایمنی به مراتب کمتری نسبت به کارکنان انسانی احتیاج دارند، اما برای اطمینان از ایمنی مداوم نمونه‌ها، به یک اتاق تمیز محصور نیاز دارند. محفظه‌های دارای تهویه امروزی با این هدف طراحی شده‌اند، و اطمینان می‌دهند که فقط هوای خالص بدون ذرات با سطح کار روبات‌ها در تماس است.

 

در کل، ایمنی آزمایشگاه یک مسئله پیچیده است که نیاز به ارزیابی دقیق و فردی دارد. بر این اساس ایمن‌سازی یک آزمایشگاه ممکن است نیاز به جدیدترین و قدرتمندترین فناوری‌ها داشته باشد، در حالی که ایمن‌سازی آزمایشگاه دیگر تنها با تنظیمات جزئی در شبکه ایمنی خود میسر شود.

 

کلمات کلیدی : ایمنی,آزمایشگاه,آزمون,تجهیزات آزمایشگاهی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code