فرآورده‌های هیدروکربنی شاید محصولاتی به نظر برسند که به محض تولید آماده عرضه به بازار هستند، اما کیفیت‌سنجی این محصولات موضوعی حیاتی است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، وحید ابراهیمی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مشاوران آزمای نفت ایرانیان از اهمیت پیاده‌سازی استانداردها و روش‌های تعیین ماهیت و کیفیت فرآورده‌های هیدروکربنی به کمک تجهیزات و روش‌های تخصصی گفت و ادامه داد: کاهش هزینه های تولید، استفاده بهینه از منابع، کاهش هزینه های بازرسی، بهبود تکنیک ها و روش های تولید از مهمترین مزایای کنترل کیفیت محصولات است که با روش‌های منطبق با استانداردهای روزآمد، توسط فناوران این شرکت دانش‌بنیان انجام می‌شود.

 

خدمات سنجش کیفیت فرآورده‌ها

این فعال فناور با اشاره به فعالیت به عنوان آزمایشگاه های همکار استاندارد برای آنالیز و کیفیت سنجی نفت و فرآورده‌های این حوزه گفت: کنترل کیفیت توسط این شرکت در طول فرآیند تولید محصول و پس از آن اجرا می‌شود و پس از بررسی‌های کیفی روی نمونه‌ها، راهکارها و روش‌های لازم برای بهبود کیفیت ارائه می‌شود و با آموزش، مشاوره و آزمایش این محصولات، تلاش می‌کنیم کیفیت را افزایش دهیم.

 

ابراهیمی با اشاره به بهره‌مندی از تجهیزات پیشرفته ایران‌ساخت برای ارتقای کیفی محصولات گفت: علاوه بر دانش فنی بالا و حضور نیروی انسانی متخصص،  تجهیزات و مواد شیمیایی نیز نقشی مهمی در تحقق فرآیند افزایش کیفیت ایفا می‌کند. در همین راستا تلاش کردیم ضمن تامین بهتر عملکرد آنالیزها و خدمات سنجش، زمینه افزایش کیفیت محصولات و کاهش هزینه های تولید را در حوزه نفت، پتروشیمی و فرآورده‌های جانبی فراهم کنیم.

 

تولید تجهیزات ایران‌ساخت

مدیرعامل مشاوران آزمای نفت ایرانیان با اشاره به ارائه خدمات آزمایشگاهی در حوزه نفت و پتروشیمی گفت: این مجموعه با واحدهای آزمایشگاهی تخصصی خود، کیفیت نفت خام، قیر، هیدروکربن‌ها، روانکارها، گریس، ضدیخ و دیگر مشتقات این حوزه را ارزیابی می‌کند

 

این فعال فناور با اشاره به تولید تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ ساخت ادامه داد: دستگاه تقطیر خودکار یکی از تجهیزات پرکاربرد در آزمایشگاه‌های نفت و پتروشیمی است و برای اندازه‌گیری تقطیر در فشار اتمسفر، برای هیدروکربن‌های آروماتیک صنعتی و مواد وابسته برای محدوده تقطیر مایعات آلی فرار کاربرد دارد. وی همچنین از ساخت و ارائه خدمات آزمایشگاهی تقطیر در خلاء گفت و افزود: دامنه کاربرد این دستگاه تعیین محدوده نقاط جوش در خلاء برای فرآورده های نفتی و بیو دیزل است که در فشار و دمای معین صورت می‌گیرد.

 

وی با اشاره به سنجش نقطه جوش انواع فرآورده‌ها گفت: علاوه بر سوخت‌های بنزینی، دیگر فرآورده‌ها از جمله سوخت جت، سوخت‌های توربین هواپیما، سوخت های دیزلی، ترکیبات بیودیزل تا 20 درصد، سوخت های دریایی، حلال های نفتی ویژه، انواع نفتا، حلال‌های نفتی سفید، انواع نفت سفید و سوخت های مشعل درجه 1 و 2 در این دامنه قرار می‌گیرد.

 

ابراهیمی، با اشاره به کاهش‌ هزینه‌های ارزی ناشی از ارائه خدمات کیفیت‌سنجی فرآورده‌های هیدروکربنی به یاری تجهیزات ایران‌ساخت در این حوزه گفت و ادامه داد: با پیاده‌سازی این استانداردها و ارائه خدمات آنالیز با کمک تجهیزات آزمایشگاهی ایران‌ ساخت هزینه‌های تولیدکنندگان برای شناخت کیفیت و ماهیت محصولات کاهش یافته و منجر به افزایش رقابت‌پذیری تولیداتشان شده است. 

 

 

کلمات کلیدی : صنعت نفت,شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,آزمایشگاه,مرکز نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code