فناوری نانو در حوزه‌های مختلفی نقش اثربخش خود را نمایان کرده است و با ورود به حوزه پزشکی، ظرافت‌های نانویی سلامت را ارمغان جامعه می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، رساندن دارو به بخش‌های نیازمند بدن، ضمن اهمیت بالا دارای پیچیدگی‌هایی است که فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند نانوفناوری، می‌تواند راه را برای این ماموریت مهم داروها هموار کند.

 

سیستم‌های کنترلی دارورسانی با وجود پیشرفت های فراوان همچنان مشکلاتی دارند که برای رفع آن ها باید از راه‌کارهای جدیدتر استفاده کرد، که یکی از آن ها استفاده از پلیمرهای طبیعی مانند سلولز است.

 

نانو سلولز یک پلیمر طبیعی مشتق شده از سلولز طبیعی است که به طور گسترده در دسترس قرار دارد. این مواد دارای ویژگی‌های برجسته‌ای مانند مقاومت مکانیکی بالا، سختی، وزن کم، زیست سازگاری و تجدید پذیر بودن هستند که برای طراحی سیستم‌های پیشرفته دارورسانی کارآمدی بالایی دارند. پژوهش‌ها، کاربردهای مختلف نانو سلولزها در سامانه‌ها و مسیرهای مختلف دارورسانی از جمله خوراکی، چشمی، داخل توموری، موضعی و دیگر کاربردها را نمایان کرده است.

 

استفاده از نانو سلولز در سیستم‌های دارورسانی

نانو سلولز‌ها می‌توانند به عنوان دارو و حامل در سیستم‌های دارورسانی استفاده شوند. پیوسته رهش کردن دارو یکی از مطلوب‌ترین نتایج حاصل از نانو سلولزها است. این مواد می‌توانند با سازوکار‌های مختلفی مانند احتباس آب، تشکیل فیلم، افزایش چسبندگی و کنترل رئولوژی به اصلاح به رهش دارو کمک کنند.

 

دارورسانی خوراکی، دارای مزیت‌های بسیاری مانند آسان بودن استفاده، هزینه کم، ایمنی و عدم تهاجم است. در بیماری‌های مزمن که به استفاده مکرر دارو نیازمند است یک مسیر مطلوب برای تجویز به شمار می‌رود.

 

در این راستا نانو سلولز با خواص منحصربه‌فرد خود می‌تواند در سیستم‌های نوآورانه دارورسانی به عنوان یک راهکار جدید استفاده شود. رساندن موثر داروها به چشم به دلیل ساختار متمایز آن و چندین سازوکار محافظ برای مهار نفوذ اجسام خارجی و مولکول‌های دارویی کار مشکلی است. با پلیمرهایی مانند سلولز، می‌توان ماندگاری دارو را افزایش داد.

 

یکی دیگر از سیستم‌های دارورسانی که می‌توان از نانوسلولز‌ها استفاده کرد درمان موضعی و مستقیم تومورهای سرطانی است. همچنین هدف اصلی از مصرف موضعی دارو، رساندن مستقیم آن به مناطقی از پوست است که زخمی، ملتهب، تحریک شده، خارش دار یا آلوده هستند.

 

بنابراین، نقش نانوسلولزها در دارورسانی و ارتقای سلامت، نقشی جدی و انکارناپذیر است، در حال حاضر شرکت‌های دانش‌ بنیان و استارتاپ‌های حوزه نانو فناوری، بر روی تولید نانو سلولزها و دیگر مواد نانویی با رویکرد کاربرد در حوزه سلامت و دارویی فعالیت دارند.

 

کلمات کلیدی : شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی,فناوری‌نانو,شرکت دانش بنیان,دارو

ارسال نظر

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نظر شما
security code